Siyasetnameler bağlamında siyasi anlatı -felsefi bir analiz-
Political narrative in the context of islamic mirrors for princes -a philosophical analysis-
- Tez No: 834089
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İslam siyaset düşüncesine ilişkin çağdaş çalışmaların genellikle metafiziksel bir perspektiften kurgulanan kavramsal analizlerden hareketle yapılması dikkat çekmektedir. Oysa klasik İslam düşüncesi, kavramsal yaklaşımla ele alınması güç olan zengin bir siyasi edebiyat geleneğini ihtiva etmektedir. Söz konusu siyasi edebiyat birikimi, başta ayet ve hadis gibi kutsal metin parçalarının yanı sıra şiir, kıssa, fabl, özdeyiş gibi farklı anlatı türlerinin kendine özgü bir derlemesi ile oluşturulmuş ve yüzyıllar boyunca klasik İslam düşüncesinin ana düşünsel geleneklerinden birine karşılık gelmiştir. Siyasetname ve nasihatname olarak öne çıkan bu geleneğin siyasi teolojisi, ancak anlatısal karakteri odağa alınarak incelenebilir. Çünkü anlatılar, siyasi edebiyatın ne söylediğini açığa çıkarmanın ötesinde siyaset ediminin ve siyasi olanın karakterini ortaya çıkarmak açısından kritik bir rol oynamaktadır. Siyasi anlatılar, beşeri bir tecrübe olarak siyasetin dilsel ve muhayyileye dayalı boyutlarını ifşa etmekte ve siyasi olanın esasen metaforik bir inşa sürecine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Klasik siyasi düşüncenin nasıl bir konuma sahip olduğunu ve ne söylediğini ortaya koyabilmek için anlatılar, bize önemli bir hermenötik imkân sağlamaktadır. Klasik siyasi düşünce, fragmanlar halinde sunulan mikro anlatıların belirli temalar çerçevesinde gruplandırılması yoluyla birtakım üst anlatılar oluşturmaktadır. Adalet konusu,“adalet dairesi”olarak bilinen ve konjonktürel ekonomik-politik düzeni temsil eden yaygın bir anlatı üzerinden ele alınırken otorite meselesi“din ile siyasetin ikiz kardeşliği”anlatısından hareketle tartışılmaktadır. Edebi bir eserin kendine özgü muhayyel bir kronotop düzlemi oluşturması gibi, siyasi anlatıların kolektif muhayyile için geçerli mitik zaman ve mekân anlatıları oluşturduğu gözlemlenmektedir. Öte yandan düzen ve meşruiyet meseleleri ise bütün üst anlatılarla irtibatlı olmalarının yanı sıra muhtelif mikro anlatı formları ile oluşturulduğu için bütüncül bir yapı arz etmemekte, bu açıdan kendi içinde siyaset felsefesine ilişkin temel sorunları tartışmayı mümkün kılmaktadır. İktidarın temerküzü çabası ile sınırlandırılması arasındaki daimi diyalektik ve ideal ile gerçek arasında yer yer gün yüzüne çıkan gerilim, siyasi edebiyat metinlerinde gördüğümüz temel izlekler olarak göze çarpar. Bu bakımdan siyasetname türünün siyasi bir konumlanma ve tatbikatın fiilen parçası olduğu ve siyaset sahnesinde kendine özgü bir tür otoriteyi temsil ettiği gerçeği de ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy that contemporary studies on Islamic political thought are generally based on conceptual analyzes constructed from a metaphysical perspective. However, classical Islamic thought includes a rich tradition of political literature that is difficult to deal with with a conceptual approach. The political literature in question has been formed by a unique compilation of different narrative genres such as poetry, parables, fables, aphorisms, as well as pieces of sacred texts such as verses and hadiths, and has corresponded to one of the main intellectual traditions of classical Islamic thought for centuries. The political theology of this tradition, which came to the forefront as siyasatnama (mirror for princes) and an advice book, can only be studied by focusing on its narrative character. Because narratives, beyond revealing what political literature says, play a critical role in revealing the character of the political act and the political. Political narratives reveal the linguistic and imaginative dimensions of politics as a human experience and reveal that the political has a fundamentally metaphorical construction process. The narratives provide us with an important hermeneutic possibility in order to reveal the position of classical political thought and what it says. Classical political thought creates some meta-narratives by grouping micronarratives presented in fragments within the framework of certain themes. While the issue of justice is handled through a common narrative known as the justice circle and representing the conjunctural economic-political order, the issue of authority is discussed based on the“twin brotherhood of religion and politics”narrative. It is observed that political narratives form mythical time and space narratives, just as a literary work creates an imaginary chronotope plane of its own. On the other hand, the issues of order and legitimacy do not have a holistic structure since they are related to all meta-narratives and are formed with micro-narrative forms, and in this respect, it makes it possible to discuss the basic problems of political philosophy. The constant dialectic between the effort to concentrate and the limitation of power, and the tension between the ideal and the reality that comes to light from time to time, stand out as the main themes we see in the texts of political literature. In this respect, the fact that the type of politics is actually a part of a political positioning and practice and that it represents a kind of authority on the political scene also emerges.