Uluslararası insancıl hukuk açısından Rusya-Ukrayna Savaşı'na ilişkin bir değerlendirme
An assessment of the Russian-Ukranian war in terms of international humanitarian law
  1. Tez No: 834090
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tarih sahnesi, birçok defa devletler arasında çıkan ve asırlar süren uyuşmazlıklara şahit olmuştur. Rusya-Ukrayna Savaşı bu uyuşmazlıklar arasında önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, 2022'de savaşa dönüşmüş uyuşmazlığın kaynağına inilip, nedenleri açısından bir inceleme sunulmuştur. Dahası, Uluslararası İnsancıl Hukuk açısından bir değerlendirme yapılmıştır. Buna bağlı olarak, güncel olayların de jure olarak meşruiyeti incelenmiştir. Son olarak, süje devletlerin, uluslararası mahkemelerin ve uluslararası örgütlerin Rusya-Ukrayna Savaşı'na karşı tutumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The stage of history has witnessed numerous disputes among states, some of which have persisted for centuries. The Russia-Ukraine War emerges as a significant issue among these disputes. This study delves into the origins of the conflict, which escalated into a war in 2022, and provides an examination of its underlying causes. Furthermore, it offers an assessment from the perspective of International Humanitarian Law. Accordingly, the legitimacy of current events as de jure was examined. Finally, the positions of the subject states, international courts, and the international organizations regarding the Russia-Ukraine War are explored.