Malatya Battalgazi yöresi ekolojik koşullarında plastik sera yetiştiriciliğinde yeni bazı çilek çeşitlerinin adaptasyonu
Adaptation of some new strawberry varieties in plastic greenhouse growing under ecological conditions in Malatya Battalgazi̇ region
  1. Tez No: 834114
  2. Yazar: FEHİME TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma 2021-2022 yılları arasında MTÜ Ziraat Fakültesi Araştırma alanında yürütülmüştür. Çalışmada Ülkemiz için yeni 4 gün-nötr (“San Andreas”,“Monterey”,“Albion”,“Portala”), 4 kısa gün (“Petaluma”,“Merced”,“Ananas”ve“Rubygem”) olmak üzere 8 çilek çeşidi plastik serada yetiştirilerek verim ve meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Deneme frigo fide yöntemi ve yaz dikim yöntemi ile plastik serada gerçekleştirilmiştir. Deneme bitkilerinde ilk çiçeklenme tarihleri, bitki başına toplam verimler, ortalama meyve ağırlığı, SÇKM içerikleri, asitlik, pH, SÇKM/Asit oranı, meyve dış renk ve kloroz durumu araştırılmıştır. Malatya koşullarında plastik serada yetiştirilen çileklerde en erken çiçeklenme“Monterey”çeşidinde eylül ayının ikinci haftasında görülmüştür. Bitki başına verimler en yüksek“Portala”çeşidinden elde edilmiştir. Yine“Portala”çeşidi en yüksek meyve iriliği vermiş olup, en küçük meyveler“Ananas”çeşidinden alınmıştır. SÇKM içerikleri bakımından en yüksek değerler“Ananas”, çeşidinden alınırken, tat bakımından“Petaluma”çeşidi ön plana çıkmıştır. Tartılı derecelendirme sonucuna göre“Portala”çeşidi Malatya koşulları için iyi uyum gösteren çeşit olarak belirlenmiş olup, yörede en çok yetiştiriciliği yapılan çeşit olan“Albion”ile birlikte önerilebilecek çeşit olmuştur. 2023, 49 sayfa ANAHTAR KELİMER: Örtüaltı, çilek, adaptasyon, meyve, kalite, çeşit
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Research Area of MTU Faculty of Agriculture between 2021-2022. In the study, 4 new day-neutral (“San Andreas”,“Monterey”,“Albion”,“Portala”), 4 short day types (“Petaluma”,“Merced”,“Pineapple”and“Rubygem”) for our country. Eight strawberry cultivars were grown in a plastic greenhouse and their yield and fruit quality characteristics were examined. The experiment was carried out in a plastic greenhouse with the frigo plant method and the summer planting method. The first flowering dates, total yields per plant, average fruit weight, TSS contents, acidity, pH, TSS/Acid ratio, fruit outer color and chlorosis status were investigated in the experimental plants. The earliest flowering of strawberries grown in plastic greenhouses in Malatya conditions was observed in the second week of September in“Monterey”variety. The highest yields per plant were obtained from the“Portala”variety. Again, the“Portala”variety gave the highest fruit size and the smallest fruits were taken from the“Pineapple”variety. While the highest values were obtained from“Pineapple”variety in terms of SÇKM contents,“Petaluma”variety came to the fore in terms of taste. According to the results of the weighted grading,“Portala”variety was determined as varieties that are well adapted to Malatya conditions, and it was the variety that can be recommended together with“Albion”, which is the most cultivated variety in the region. 2023, 49 page KEYWORDS: Strawberry, fresh plant, plastic house, fruit quality properties