Tri set antrenman metodunun plazma Mir-1, Mir-128a, Mir-133 ve Mir-206 seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tri set training method on plasma Mir-1, Mir-128a, Mir-133, and Mir-206 levels
  1. Tez No: 834115
  2. Yazar: MEHMET HİLMİ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ALTUN, PROF. DR. EVRİM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Spor, Genetics, Microbiology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Hipertrofi gelişimi yapılan kuvvet çalışmaları kadar genetik ile ilişkilidir. Son zamanlardaki çalışmalar mikro RNA'ların etkilerine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı hipertrofi gelişimi sağlayan Tri set antrenman protokolü ile plazma Mir-1, Mir-128a, Mir-133 ve Mir-206 arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan 26 gönüllü katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite seviyesini ölçmek için Tegner Aktivite Skalası kullanıldı ve katılımcıların ağırlık antrenmanı geçmişleri not edildi. İlk seansta Squat, Dead Lift ve Leg Press hareketlerinin 12 tekrar maksimum testi yapıldı. İkinci seansta katılımcıların boy, kilo ve diğer antropometrik ölçümleri yapılmış ve antrenman protokolünü uygulatmadan önce kan alındı. Üçüncü seansta antrenman protokolü uygulandı ve dördüncü seansta antrenman sonrası kanları alındı. Katılımcılardan alınan kan örneği verileriyle Paired Sample T-Test ve Pearson korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The development of hypertrophy is related to genetics as well as strength training. Recent studies focus on the effects of micro RNAs. This study examined the relationship between plasma Mir-1, Mir-128a, Mir-133, and Mir-206 and the Tri-set training protocol that leads to hypertrophy development. Materials and Methods: 26 volunteers studying at Manisa Celal Bayar University Faculty of Sport Sciences participated in this research. The Tegner Activity Scale was used to measure the participant's physical activity levels, and their weight training histories were noted. In the first session, a maximum of 12 repetitions of Squat, Dead Lift, and Leg Press movements were tested. In the second session, the participant's height, weight, and other anthropometric measurements were made, and blood was drawn before applying the training protocol. The training protocol was applied in the third session, and in the fourth session, the blood was taken after the training. Paired Sample T-Test and Pearson correlation analysis were performed with the blood sample data taken from the participants.