Tavşanlarda oluşturulan deneysel osteoartrit modelinde tek dalga boylu geleneksel ve çift dalga boylu yeni nesil düşük enerjili lazer uygulamalarının histopatolojik olarak değerledirilmesi
Histopathologic evaluation of single wavelength conventional and dual wavelength new generation low energy laser applications in an experimental osteoarthritis model in rabbits
- Tez No: 834119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AKBULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Temporomandibular bozukluklar (TMB), temporomandibular eklemleri (TME'ler), çiğneme kaslarını ve çevre dokuları etkileyen farklı kas-iskelet sistemi ve nöromüsküler bozuklukları ifade eder. TMB'lerin etiyolojisi multifaktöriyeldir. Literatürde, travma, psikososyal faktörler, sistemik faktörler (romatolojik, endokrin, nörolojik, miyopatiler, fibromiyalji, uykusuzluk, irritabl bağırsak sendromu gibi komorbid hastalıklar), lokal faktörler (sertlik, ağrı, kramp gibi spesifik olmayan orofasiyal semptomlar) ve genetik faktörler dahil olmak üzere TMB'lerin gelişmesine yol açabilecek birkaç farklı faktör listelenmiştir. Düşük doz lazer tedavisi (low level laser therapy, LLLT) literatüde terapötik lazer tedavisi, lazer biyostimülasyonu veya düşük düzeyli lazer terapisi gibi farklı isimlerle geçmektedir. TMB'ler için LLLT kullanımı, uygulama kolaylığı, analjezik, antiinflamatuar ve rejeneratif etkileri nedeniyle faydalıdır. Bu çalışmada tavşanlar üzerinde deneysel osteoartrit oluşturularak tek dalga boylu geleneksel ve çift dalga boylu yeni nesil düşük enerjili lazer uygulamalarının histopatolojik etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMD) refer to different musculoskeletal and neuromuscular disorders affecting the temporomandibular joints (TMJs), masticatory muscles and surrounding tissues. The etiology of TMDs is multifactorial. The literature lists several different factors that can lead to the development of TMDs, including trauma, psychosocial factors, systemic factors (rheumatologic, endocrine, neurologic, myopathies, fibromyalgia, comorbid diseases such as insomnia, irritable bowel syndrome), local factors (non-specific orofacial symptoms such as stiffness, pain, cramping) and genetic factors. Low level laser therapy (LLLT) is referred to in the literature as therapeutic laser therapy, laser biostimulation or low level laser therapy. The use of LLLT for TMDs is beneficial due to its ease of application, analgesic, anti-inflammatory and regenerative effects. In this study, experimental osteoarthritis was induced in rabbits and the histopathologic effects of single wavelength conventional and dual wavelength new generation low energy laser applications were investigated.