Dudak ve damak yarığı olan bebeğe sahip annelerin postpartum depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of postpartum depression levels in mothers of infants with cleft lip and palate
- Tez No: 834120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN BOZTEPE, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU AKDAĞ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, dudak ve damak yarığı olan bebeğe sahip annelerin, postpartum depresyon düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmış, tanımlayıcı kesitsel türde bir araştırmadır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Polikliniği'nde takip edilen, dudak ve damak yarığı olan bebeğe sahip, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 anne dahil edilmiştir. Veriler 2 Ocak – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında anneler ile görüşülerek, Sosyo-demografik Veri Formu ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan 53 (%35,33) kişinin Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeğinden 12 ve üzerinde puan aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive cross-sectional study conducted to determine the postpartum depression levels of mothers of infants with cleft lip and palate. The study included 150 mothers with infants with cleft lip and palate who were monitored at Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Outpatient Clinic and who met the inclusion criteria. The data were collected by interviewing the mothers between January 2 and April 1, 2023, using the Socio-demographic Data Form and Edinburgh Postnatal Depression Scale. Of 35.33% (n=53), participants scored 12 and above on the Edinburgh Postnatal Depression Scale. Among the potential risk factors, it was discovered that mother smoking status, time of learning the baby's diagnosis, having gone through a traumatic or upsetting experience while pregnant, the baby's gender, and low economic status were statistically significant. Considering that babies with cleft lip and palate are exposed to complex medical and surgical interventions, it is thought that the mothers of these babies experience more stress, fear, anxiety, and depression. For this reason, mothers with babies with cleft lip and palate should be well observed by nurses in the postpartum period and evaluated for depression. Mothers experiencing postpartum depression should be referred to the necessary units.