Ölmekte olan kanserli hastalar ve ailelerine bakım veren hemşirelere verilen eğitimin hemşirelik bakımına ve yaşanılan güçlükler üzerine etkisi
The effect of training given to nurses caring for dying cancer patients and their families on nursing care and difficulties
- Tez No: 834196
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, "Ölmekte Olan Kanserli Hastalara ve Ailelerine Bakım Veren Hemşirelere Verilen Hemşirelik Bakımı ve Yaşanan Güçlüklerle Başetme Eğitimi'nin, hemşirelik bakımına ve yaşanan güçlükler üzerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü, deneysel tipte yapıldı. Araştırma, 1 Ekim-31 Aralık 2022 tarihleri arasında Adana'da onkoloji ve palyatif bakım klinikleri bulunan hastanelerde çalışan hemşirelerle yapıldı. Örneklemi, 52 hemşire oluşturdu. Etik kurul onayı, hastanelerden izin, katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındı. Veriler, Hemşire Tanıtım Formu, Ölmekte Olan Hastalar ve Aileleri İçin Hemşirelik Bakımı Ölçeği (ÖHBÖ) ve Ölmekte Olan Hastalar ve Aileleri için Hemşire Güçlük Ölçeği (ÖHGÖ) ile toplandı. Analizler, IBM SPSS V25 Software ve R Studio ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental type to determine the effect of nursing care and coping with difficulty training given to nurses caring for dying cancer patients and their families on nursing care and difficulties experienced. The research was conducted with nurses working in hospitals with oncology and palliative care clinics in Adana between October 1 and December 31, 2022. The sample consisted of 52 nurses. Ethics committee approval, permission from the hospitals, and informed consent were obtained from the participants. Data were collected using the Nurse Identification Form, the Nursing Care Scale for Dying Patients and Their Families (NCD), and the Nurse Difficulty Scale for Dying Patients and Their Families (NDD). Analyzes were performed with IBM SPSS V25 Software and R Studio.