Hipodramların peyzaj planlama ilkelerine göre düzenlenmesi üzerinde araştırmalar 'Veli efendi hipodromu örneklemesi'
A Survey on the arrangement of the hippodromes according to the landscape planning prinaples
  1. Tez No: 762
  2. Yazar: LEVENT BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
67 6. ÖZET Günümüzde doğanın tahribi kentlerdeki endüstrileşme konut sisteminin yoğun luğu açık alan gereksinimini hissedilir şekilde kent halkına yansıtırken yine en düstrileşmenin sağladığı bazı olanaklar, ulaşım agı ve araçlarının gelişmesi çalış ma süresinin kısalması gibi etkenler sözkonusu gereksinimi daha da desteklemektedir. Tüm bunların sonucunda gerek kent içi gerekse kent yakın çevresindeki açık alanla rın değeri önemle ortaya çıkmaktadır. Kent sınırları içinde yer,alan hipodromlar da sahip oldukları geniş, açık ve yeşil alanlarıyla hem spor hem de rekreasyonel kullanım özellikleri ile atçılığa yarışçılığa ve kentli gruba çok yönlü hizmet veren büyük komplexlerdir. Bugün gelişmiş ülke hipodromlarında olduğu gibi ülkemiz hipodromlarını da kentlerimize önemli birer rekreasyon alanı olarak kazandırmayı amaçlayan bu çalış ma da hipodromların rekreasyonel kullanım özellikleri yanında atçılık ve yarış organizasyonu açısından peyzaj mimarlığına ilişkin prensipleri ortaya konmuş ve İstanbul Veliefendi hipodromu örneklemesi ile konuya ilişkin öneri planları geliş tirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, planlamaya esas olmak üzere Veliefendi hipodromunun genel analiz raporu hazırlanmıştır. Genel analiz raporuna bağlı olarak alanın peyzaj planlama prensiplerine uygun bir şekilde düzenlenmesi yanında, rekreasyonel kullanurarailişkin öneri planı 1/1000 ölçekte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
68 S U MM A R Y DJoday, while the destruction of nature, industrialization in cities and the intensity of residence reflect tangibly to the need of open areas of the public, again some advantages which industrialization provided such as ; the development of the transportation network and vehicles and the shortening of working hours support the mentioned need even more. As a result of all, the value of open areas either inside the cityoor in the immediate environment appears importantly. The racecourses located in the city boundries, with the green, wide, open areas that they possess, are large complexes which variably serves to horsemanship, horse racing and to the public by their sportive and recreational!, usage characteristics. Today, in our country as in the racecourses of developed countries, the effort aiming to secure our racecourses as the important recreational areas to our cities, puts down the principles of lanscape architecture regarding the horsemanship and racing organizations as well as the recreational usage characteristics of these racecourses and the illustration of Istanbul Veliefendi racecourse elaborated suggestive plans with respect to this matter. To achieve this objective, as to be a major subject for planning, the general analytic report of Veliefendi racecourse has been prepared. Depending on this general analysis report, the suggestion for recreational usage are given. Apart from the arrangment of areas, parallel to the principles of lanscape planning, the suggestions for the recreational usage are given in a 1/1000 scale planv