Adile Naşit'in rol aldığı filmlerde folklorik unsurlar
Folkloric elements in the movies in which Adile Naşit starred
- Tez No: 834254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İkincil sözlü kültür'ün önemli taşıyıcılarından biri olan sinema, gelişimini tamamladıktan sonra her alanda olduğu gibi halkbilimi alanından da faydalanma yoluna gitmiştir. Halkbilimi ilk zamanlarda sözlü ve yazılı kültür ürünlerinin aktarımıyla ilgilenmiş daha sonra ikincil sözlü kültür ürünlerinin üretim ve icralarını araştırma alanı içine almıştır. Özellikle bir kültür taşıyıcı olan sinema görsel ve işitsel manada halkbilim araştırmalarına büyük ölçüde katkı sağlamış olup folklor ürünlerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasına, yaşatılmasına olanak sağlamıştır. Araştırmada Türk sinemasının tonton anne tipi olarak kabul edilen Adile Naşit'in rol aldığı filmlerdeki folklorik unsurlar tespit edilerek incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde Türk sinemasının tarihsel gelişimine; ikinci bölümde Adile Naşit'in tiyatro ve sinema yaşamına; üçüncü bölümde ise filmlerdeki folklorik unsurlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema, which is one of the important carriers of secondary oral culture, has started to benefit from the field of folklore, as in every other field, after completing its development. Folklore was initially interested in the transmission of oral and written cultural products, and later it included the production and performance of secondary oral culture products in its field of research. Cinema, especially as a culture carrier, has contributed greatly to folklore research in visual and auditory terms and has enabled folklore products to be transmitted and kept alive from generation to generation. In the research, folkloric elements in the films starring Adile Naşit, who is considered the toned-down mother type of Turkish cinema, were identified and examined. The study consists of three parts, and in the first part, the historical development of Turkish cinema; In the second part, Adile Naşit's theater and cinema life; In the third chapter, folkloric elements in the films are mentioned.