Uçak içi ikram satış gelirinde etkili olan faktörler: Bir havayolu uygulaması
Factors affecting in-flight catering sales revenue: An airline implementation
- Tez No: 834253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜZÜN TOLGA İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Düşük maliyetli havayolu şirketinde bilet satışından sonra en önemli gelir kalemi, yan gelirler kapsamında olan kabin içi ikram satışıdır. Düşük maliyetli bir iş modelinde olan örnek havayolu gerek yurt içi gerekse de yurt dışında en geniş uçuş ağına sahip Türkiye'deki ikinci büyük havayoludur. Bu çalışmanın amacı örnek havayolunun uluslararası uçuşlarında satışa sunduğu ikram satışlarında hangi değişkenlerin etkili olduğunu ve bu değişkenlerin ikram gelir cirosuna pozitif/negatif etki oranlarının belirlenmesidir. Yapılan çalışmada korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma yöntemi olarak örnek havayolu firmasından alınan veriler üzerindeki tüm değişkenlerin birbirleri arasında ilişki olup olmadığı test etmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Dış hat uçuşları ikram gelirleri üzerinde etkili değişkenleri belirlemek ve bu değişkenlerin gelir üzerine etki oranlarını bulabilmek adına regresyon analizi uygulanmıştır. Bu araştırma, uluslararası uçuş ağında ikram gelirine yönelik tutumları şekillendiren faktörlere ilişkin bilgi birikimi arttırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda oluşturulan modellerde, Pegasus Hava Yolları'nın 2022 Mayıs-Ekim ayları arasında gerçekleşen tüm dış hat uçuş istatistikleri kullanılmıştır. Analizler, yolcuların ikram satın alma isteklerinde uçuş saatinin uzunluğu, etnik yolcu (Türk/ Yabancı) sayısı, uçuş öncesi satın alınmış ikram (preorder) gibi faktörlerin olumlu etki yaptığını ve bu değişkenler ile gelirdeki değişimin oranını yüzde 37 oranında etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In low-cost airline companies, the most important revenue item after ticket sales is in-flight catering, which is included in the side income. The model airline, which has a low-cost business model, is the second largest airline in Turkey with the widest flight network both at home and abroad. The aim of this study is to determine which variables are effective in the catering sales offered by the sample airline on its international flights and to determine the positive/negative effects of these variables on the catering revenue turnover. In the study, correlation analysis was applied to test whether all variables on the data obtained from the sample airline company were related to each other as a research method, and regression analysis was applied in order to determine the variables affecting the catering revenues of international flights and to find the effect rates of these variables on revenue. This research aims to increase knowledge on the factors that shape attitudes towards catering revenue in the international flight network. In the models created within this scope, all international flight statistics of Pegasus Airlines between May and October 2022 were used. The analyzes showed that factors such as the length of the flight time, the number of ethnic passengers (Turkish / Foreign) and the preorder purchased before the flight had a positive effect on the desire of the passengers to purchase catering, and these variables and the changes in income were explained by %37.