Selefi İmam Abdülaziz b. Bâz'ın hayatı, eserleri ve itikâdi görüşleri
The life, works and theological views of Salafi Imam Abdulaziz b. Baz
- Tez No: 834261
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Abdülaziz b. Bâz'ın hayatı, eserleri özellikle birtakım itikâdi görüşleri hakkında malumat verecektir. Abdülaziz b. Bâz, çağdaş Selefiler arasında muteber bir şahsiyet olup bulunduğu döneme iz bırakmış bir ilim adamıdır. Bu çalışma, mensubu olduğu Vehhâbiliğin düşünce yapısını tanımada bizlere önemli bir bakış açısı sunacaktır. Birçok dilde tercüme eserlerinin bulunmasına rağmen ülkemizde kendisi hakkında yeterli bir bilginin olmaması ve sınırlı sayıda tercüme risâlelerinin bulunması sebebiyle bu çalışma ülkemizde Binbâz hakkında literatüre katkı sunacaktır. Bu çalışma, bizzat Binbâz'ın talebelerinin kendisi hakkında kaleme aldığı eserler ve kendisinin Arapça eserleri incelenerek hazırlanmıştır. Binbâz, hiç şüphesiz çağdaş Selefilik denilince özellikle Suudî Selefilik'te anılması ve konuşulması gereken bir şahsiyettir. Düşünce yapısına bakıldığında Hanbeli mezhebine müntesib olsa da Abdülaziz b. Binbâz, mezhep taassupçuluğuna karşı olan ve delilleri, nasları esas alan bir ilim adamıdır. Özellikle akîdevi meseleler de bidatleri, hurafeleri sık sık gündeme getiren; akîdevi minvaldeki çoğu meseleyi tevhid ve şirk kavramları üzerinden okuyan ve bu konudaki birtakım meselelerde niyeti esas alıp, iyimser düşüncelere dahi kapı aralanmasına müsâde etmeyip dinî mevzularda daha çok metinci, literalist düşünce yapısına sahip bir ilim adamıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides information about Abdülaziz b. Bâz's life, his works, and especially some of his theological views. The fact that Binbâz is a respected figure among contemporary Salafis and a scholar who left his mark on his time is expected to make an important perspective towards knowing the mentality of Wahhabism to which he belongs. This thesis also contributes to the literature as there is not enough information about him in our country and there are a limited number of translated works although these translations are many in other languages. This study was prepared by examining the works written by Binbâz's students about him and his works in Arabic. Binbaz is undoubtedly a significant and leading figure in terms of contemporary Salafism, especially in Saudi Salafism. Considering his mentality, although he is a follower of the Hanbali sect, he is against sectarianism. He is a scholar who grounds his works on evidence, frequently brings up bid'ahs and superstitions, especially in doctrinal issues, views most doctrinal issues through the concepts of tawhid and shirk and has a more textual and literalist mindset on religious issues without allowing optimistic thoughts on some issues taking intention as the ground.