Şâfiî ve Zâhirîlerin nikâhla ilgili farklı görüşleri ve delilleri
Differences and evidences of marriage between Shafi'i and Zahirî schools of thought
- Tez No: 834314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAHATTİN ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İslam dini toplumun temelini oluşturan aileye büyük bir önemi vermiş ve ailenin belli kurallar çerçevesinde kurulması için birtakım hükümler ortaya koymuştur. Aile hukukuyla ilgili bazı hükümler mezhepler arasında farklılık gösterebilmiştir. Bu çalışmada da Şâfii ve Zâhirî mezhebinin aile hukukuyla ilgili olarak ihtilaf ettiği meseleler karşılaştırılmış ve bu mezheplerin görüşlerine dair delilleri incelenmiştir. Bu araştırma giriş, literatür taraması, materyal ve yöntem, veri ve analizi ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve kapsamına değinilmiştir. Literatür taraması bölümünde bu çalışmada yararlanılan belli başlı kaynaklar ele alınmıştır. Materyal ve yöntem bölümünde bu araştırmada kullanılan materyaller ve takip edilen yönteme yer verilmiştir. Veri ve analizi bölümünde ise genel olarak nikah akdi, nişan, velîme, (düğün yemeği) nikâhta velayet, şahitlik, mehir ve tâlak gibi konularda her iki mezhebin ihtilâf ettiği meselelere yer verilmiştir. Bu iki mezhebin kendi görüşlerine dair gösterdikleri deliller ve bakış açıları incelenmiştir. Sonuç bölümnde ise bu çalışma neticesinde ulaşılan neticeler ve öneriler ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The Islamic religion places great importance on the family, which forms the foundation of society, and has established certain rules for the formation of the family. Some provisions of family law may vary among different Islamic schools of thought. This study compares the differences between the Shafi'i and Zahiri schools of thought regarding family law and examines the evidence supporting their views. This research is divided into sections, including the introduction, literature review, materials and methods, data and analysis, and conclusion. In the introduction section, the subject, significance, purpose, and scope of the research are discussed. The literature review section covers the main sources used in this study. The materials and methods section describes the materials used in the research and the methodology followed. The data and analysis section provides an overview of the issues on which these two schools of thought differ, such as the marriage contract, engagement, wedding feast (walima), custody in marriage, witnessing, dowry (mehr), and divorce (talaq). The research also examines the evidence and perspectives presented by each school regarding their respective views. In the conclusion section, the findings and recommendations resulting from this study are discussed.