Assessment of parents' attitudes and practices of oral hygiene in a group of preschool children attending to pediatric outpatient departments in istanbul, Türkiye
İstanbul'da çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklerine başvuran bir grup okul öncesi çocuğun ebeveynlerinin ağız hijyeni konusundaki tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 834342
  2. Yazar: MELİS ÜNSAL ÇALIŞKANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu kesitsel çalışmanın amacı, İstanbul'da iki farklı çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran okul öncesi çocukların ebeveynlerinin ağız hijyeni tutum ve uygulamalarının belirlenmesidir. Ebeveynlerin yanıtlaması için hazırlanan bu anket ebeveynlerin demografik bilgileri ve çocukların ağız sağlığına yönelik tutum ve uygulamaları olarak iki bölüm olarak tasarlandı. İstatistiksel analiz ki kare testi ve çoklu karşılaştırılmalar Bonferroni düzeltmeli z testi kullanılarak tamamlandı.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study aimed to assess parents' attitudes and practices of oral hygiene in a group of preschool children attending two different paediatric outpatient departments in Istanbul, Türkiye. Parents of children under six attending the Paediatric Outpatient Departments of, Istanbul, were included. A self-administered questionnaire was designed in two parts: parents' demographic information and attitudes and practices of oral hygiene for their children. Statistical analyses were done using the chi-square test, and multiple comparisons were examined using the Z test with Bonferroni correction.