Ebeveynlerin flor kullanımı ile ilgili davranış şekli ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of parents' behavior and knowledge level regarding the use of fluoride
- Tez No: 1006753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CEREN TUĞUTLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, ebeveynlerin çocuklarının ağız sağlığını korumada florun önemi hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve uygulamalarını değerlendirmektir. Araştırma, ebeveynlerin flor konusundaki farkındalık düzeyini ortaya koymayı ve ağız sağlığı eğitimi programlarına yönelik öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmaya rutin dental muayene ve tedavilerinin yapılması amacıyla kliniğe başvuran 2-15 yaş arasındaki 661 çocuk hasta ve velileri dahil edilmiştir. Hastaların ağız içi muayeneleri yapılarak, dmft/DMFT skorları kaydedilmiştir. Toplam dört ana bölüm ve yirmi yedi çoktan seçmeli sorudan oluşan anket hasta velilerine uygulanmıştır. Anket formunun birinci bölümü ailenin gelir, eğitim durumu gibi sosyodemografik özelliklerini içermektedir. Anketin ikinci bölümünde çocukların oral hijyen alışkanlıkları, üçüncü bölümde flor konusundaki davranış şekilleri ve son bölümde velilerin flor konusundaki bilgi seviyesini değerlendiren sorular yer almıştır. Hastaların yaş ortalaması 9,2±2,7 olarak belirlenmiş olup, katılımcıların %53,9'unu kızlar, %46,1'ini erkekler oluşturmakta idi. Çocuklarda diş fırçalamaya en sık ilk daimi azı dişinin sürmesiyle birlikte başlandığı (%26,6), fırçalama sıklığının çoğunlukla günde bir kez olduğu (%47,1) ve diş fırçalamanın sıklıkla ebeveyn gözetiminde (%68,5) gerçekleştirildiği saptanmıştır. En yaygın diş hekimi başvuru sebebi diş ağrısı (%54,6) olarak tespit edilmiştir. Ebeveynlerin flor konusundaki bilgi ve davranışları değerlendirildiğinde, çocuklara düzenli koruyucu flor uygulaması yapılma oranının düşük olduğu, kullanılan diş macununun flor içeriği hakkında ebeveynlerin çoğunlukla bilgi sahibi olmadığı ve flor miktarını bilenlerin oranının oldukça sınırlı olduğu görülmüştür. Ebeveynlerin flor hakkındaki bilgi düzeyi değerlendirildiğinde, doğru yanıt medyan değeri yüz üzerinden 14,3 olarak tespit edilmiştir. Özellikle macun içeriğindeki flor miktarının yaşa ve çürük riskine göre belirlenmesi gerektiği ve fazla florun zararlı olabileceği konularında bilgi eksiklikleri olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, çocukların diş fırçalama sıklıklarının optimal düzeyde olmadığını ve düzenli diş hekimi kontrollerine gitme oranlarının düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bulgular ebeveynlerin flor kullanımı ve ağız sağlığına ilişkin bilgi düzeylerinin genel olarak yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. Diş macunu seçimi ile koruyucu flor uygulamaları konusunda da ebeveynlerin bilgi düzeylerinin sınırlı kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate parents' knowledge, attitudes, and practices regarding the importance of fluoride in protecting their children's oral health. The research aimed to reveal parents' awareness levels regarding fluoride and to develop recommendations for oral health education programs. The study included 661 pediatric patients aged 2-15 years and their parents who visited the clinic for routine dental examinations and treatments. Intraoral examinations were performed and their dmft/DMFT scores were recorded. A questionnaire consisting of four main sections and twenty-seven multiple-choice questions was administered to the parents. The first section of the questionnaire form included sociodemographic characteristics such as the family's income and education status. The second section of the questionnaire contained questions about the children's oral hygiene habits, the third about their behavior regarding fluoride, and the last assessing the parents' level of knowledge about fluoride. The average age of the patients was determined to be 9.2±2.7, with girls constituting 53.9% of the participants and boys constituting 46.1%. It was found that children most often started brushing their teeth when their first permanent molars erupted (26.6%), that brushing frequency was mostly once a day (47.1%), and that tooth brushing was often performed under parental supervision (68.5%). The most common reason for visiting the dentist was toothache (54.6%). When parents' knowledge and behavior regarding fluoride were evaluated, it was seen that the rate of regular protective fluoride application to children was low, the majority of parents were not aware of the fluoride content of the toothpaste used, and the percentage of those who knew the amount of fluoride was quite limited. When parents' knowledge level about fluoride was evaluated, the median correct answer rate was found to be 14.3 out of 100. It was determined that there were knowledge gaps, particularly regarding the need to determine the amount of fluoride in toothpaste based on age and caries risk, and that excessive fluoride can be harmful. This study shows that children do not brush their teeth optimally and that the rate of regular dental check-ups is low. Furthermore, the findings reveal that parents' knowledge levels regarding fluoride use and oral health are generally inadequate. It has also been determined that parents' knowledge levels regarding toothpaste selection and protective fluoride applications are limited.