Yaşam modeline göre düzenlenen e-mobil eğitimin tiroidektomi olan hastaların anksiyete ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of e-mobile education organized according to life model on anxiety and daily living activities of patients with thyroidectomy
- Tez No: 834424
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, ameliyat öncesinde yaşam modeline göre düzenlenen e-mobil eğitiminin, hastaların ameliyat sonrası anksiyete ve günlük yaşam aktivitelerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü girişimsel olarak yürütülmüştür. Örneklemi bir üniversite hastanesinin Genel Cerrahi Kliniğinde yatmakta olan ve örneklem seçim kriterlerine uyan 68 hasta oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“STAI Sürekli ve Durumluk Anksiyete Envanteri”ve“Günlük Yaşam Aktiviteleri Değerlendirme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Her iki gruba ameliyat öncesi“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sürekli Anksiyete Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama grubunun telefonlarına araştırmacı tarafından mobil eğitim yüklenmiştir. Hastalara kullanımı ile ilgili eğitim verilmiştir. Mobil eğitimin anketler bölümünde yer alan“Durumluk Anksiyete Ölçeği”ve“Günlük Yaşam Aktiviteleri Değerlendirme Formu”nun taburculuk sonrası 3., 7. ve 10.günlerde doldurması gerektiği bildirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından mobil eğitim üzerinden indirilmiştir. Kontrol grubuna klinikteki standart taburculuk eğitimi uygulanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 3., 7. ve 10.günlerde telefon ile aranarak aynı ölçekler ve form ile toplanmıştır. Veri analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, Fisher-Freeman-Halton, Mann-Whitney U ve Wilcoxon işaretli sıra testi kullanılmıştır. Uygulama grubunun 3.gün ölçümlerindeki Durumluk Anksiyete Ölçek puanı ile kontrol grubunun 10.gün ölçümlerdeki puanının 36 olduğu belirlenmiştir. Her grubun kendi içerisindeki günlere göre Durumluk Anksiyete Ölçek puanlarının anlamlı düzeyde azaldığı saptanmıştır. Uygulama grubunun tüm yaşam aktivitelerine ait puanlar kontrol grubunun puanlarından anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, ameliyat sürecindeki hastaların eğitiminde anksiyeteyi azaltmak ve günlük yaşam aktivitelerine uyumu arttırmak için e-mobil eğitimin etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a randomized controlled interventional study to evaluate the effect of e-mobile education, postoperative anxiety and daily living activities of the patients. The sample consisted of 68 patients who were hospitalized in the General Surgery Clinic of a university hospital and met the sampling criteria. Mobile training was installed on the phones of the application group by the researcher. Patients were given training on its use. It has been reported that the“State Anxiety Scale”and“Daily Living Activities Evaluation Form”in the questionnaires section of mobile education will be active on the 3rd, 7th and 10th days after discharge. It has been reported that he has fill out the questionnaires within these days. The standard discharge training of the clinic was applied to the control group. The data were collected by the researcher by phone on the 3rd, 7th and 10th days, using the same scale and form. In data analysis; descriptive statistics, Chi-Square, Fisher-Freeman-Halton, Mann-Whitney U tests were used. It was determined that the State Anxiety Scale score of the application group in the measurements on the 3rd day and the score of the control group in the measurements on the 10th day were 36. It was determined that the State Anxiety Scale scores of the patients in the groups decreased significantly according to the days. The results show that e-mobile education is effective in reducing anxiety and increasing adaptation to daily living activities in the education of patients during the surgery process.