Ti ve Ti-500 implant materyallerinde, implantasyon sonrası oluşan TH1/TH2 sitokin yanıtlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of TH1/TH2 cytokine responses after implantation of titanium and titanium-500 implant materials
- Tez No: 834465
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Titanyum (Ti), klinik olarak birçok avantaja (biyouyumluluk, yüksek mukavemet, dayanıklılık) sahip olması nedeniyle implantasyon operasyonları için önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda Ti ve Titanyum-500 (Ti-500) biyomateryallerin spinal implantasyon sonrası akut dönemde, pro ve anti-inflamatuar sitokin mekanizmalarını nasıl etkilediğini, bununla birlikte bu iki biyomateryalin klinik olarak avantaj ve dezavantajlarını göstemeyi planladık. Araştırmamızda, erkek Wistar-albino soyundan sıçanlar üzerinde spinal bölgeye Ti ve Ti-500 implantlar yerleştirdik. Toplamda 21 adet erkek sıçan kullanıldı. Kontrol (K) (n=7), Ti (Ti) (n=7) ve Ti-500 (Ti 500) (n=7) gruplarına ayrıldı. Biyomateryaller, sıçanların L4 ve L5 arasına (10 mm çapında, 3 mm kalınlığında) implante edildi. 3., 7. ve 14. günlerde periferik kan örnekleri alındı ve IL-1ß, IL-4, IL-6, IL-10, TNF-α ve TGF-ß sitokinleri Multi Analiz yöntemleri (Luminex) kullanılarak analiz edildi. İmmün sistemin inflamasyona yanıtını değerlendirmek için implantasyon sonrası IL-1ß, IL-4, IL-6, IL-10, TNF-α ve TGF-ß sitokin seviyelerini karşılaştırmalı olarak analiz ettik.
Özet (Çeviri)
Titanium (Ti) has an important place for implantation operations because it has many clinical advantages (biocompatibility, high strength, durability). In our study, we planned to show how Ti and Ti500 biomaterials affect pro- and anti-inflammatory cytokine mechanisms in the acute period after spinal implantation, as well as the clinical advantages and disadvantages of these two biomaterials. In our research, we placed Ti and Titanium-500 (Ti-500) implants in the spinal region on male Wistar-albino rats. A total of 21 male Wistar-albino rats were used. They were divided into control (K) (n=7), Titanium (Ti) (n=7) and Titanium-500 (Ti 500) (n=7) groups. Biomaterials were implanted between L4 and L5 (10 mm in diameter, 3 mm in thickness) of rats. Peripheral blood samples were taken on the 3rd, 7th and 14th days and the cytokines IL-1ß, IL-4, IL-6, IL-10, TNF-α and TGF-ß were analyzed using Multi Analysis methods (Luminex). To evaluate the immune system's response to inflammation, we comparatively analyzed the cytokine levels of IL-1ß, IL-4, IL-6, IL-10, TNF-α and TGF-ß after implantation.