Sürekli tetikte olarak yaşamanın psikolojik iyilik hali üzerindeki etkisi: Kripto para yatırımcılarına yönelik bir inceleme
The effect of living in a state of constant alertness on psychological well-being: A study on cryptocurrency investors
- Tez No: 834491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, tetikte bir yaşam sürmenin stres seviyesi ve psikolojik semptomların yaygınlığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada kısa vadeli yatırımcılar ve kripto para yatırımcıları tetikte yaşayan bireyler olarak tanımlanmış ve bu grup uzun vadeli yatırımcılar ve kripto yatırımı yapmayan kişilerle karşılaştırılmıştır. Çalışmada, Kısa Semptom Envanteri ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya, yaşları 19 ile 66 arasında değişen, 45 kadın ve 324 erkek olmak üzere toplamda 369 katılımcı katılmıştır. Sonuçlar, katılımcıların %43.6'sının (161 kişi) kripto para ticareti yaptığını, %56.4'ünün (208 kişi) ise borsada işlem yaptığını göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların %42.8'inin (158 kişi) kendilerini kısa vadeli yatırımcılar olarak tanımladığı, %57,2'sinin (211 kişi) ise uzun vadeli yatırımcı olarak tanımlandığı belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, katılımcıların %27.9'unun daha yüksek semptom düzeyleri sergilediğini göstermiştir. Semptomatik grup ile daha az semptomatik grup arasında algılanan stres, kısa semptom envanteri ve sorunlu kripto para ölçeği ortalamaları karşılaştırıldığında, semptomatik grupta bahsedilen ölçeklerde anlamlı derecede daha yüksek ortalama puanlar olduğu gözlemlenmiştir. Bu grupları potansiyel olarak farklılaştıran faktörleri keşfederken, risk tutumu, genç yaş ve kısa vadeli yatırım hedefinin anlamlı risk faktörleri olduğu bulunmuştur. Kısa vadeli yatırımla uğraşan bireylerin, uzun vadeli yatırımcılara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek düzeyde psikolojik semptomlara sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the prevalence of higher levels of stress and psychological symptoms among individuals who engage in vigilant investing compared to those who do not. The study examines the total scores obtained from the Brief Symptom Inventory and the Perceived Stress Scale, as well as the subscales of these two measures, among cryptocurrency or stock market investors and individuals involved in short-term or long-term investments. A total of 369 participants, including 45 females and 324 males aged between 19 and 66, took part in the study. The results showed that 43.6% (161 individuals) of the participants were involved in cryptocurrency trading, while 56.4% (208 individuals) traded in the stock market. Furthermore, 42.8% (158 individuals) identified themselves as short-term investors, whereas 57.2% (211 individuals) identified as long-term investors. The findings of the study indicated that 27.9% of the participants demonstrated higher levels of symptoms. When comparing the average scores of perceived stress, brief symptom inventory and problematic cryptocurrency scale between the symptomatic group and the less symptomatic group, it was observed that the symptomatic group had significantly higher mean scores on the mentioned measures. When exploring the factors that potentially differentiate these groups, risk attitude, young age, and short-term investment goal were found to be significant risk factors. It was found that individuals engaged in short-term investments exhibited significantly higher levels of psychological symptoms compared to long-term investors.