Günübirlik cerrahide ameliyat öncesi tele-hemşirelik yoluyla verilen danışmanlığın anksiyete ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of preoperative tele-nursing counseling on anxiety and patient satisfaction in day surgery
- Tez No: 834583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SEYHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, günübirlik cerrahide ameliyat öncesi tele-hemşirelik yoluyla verilen danışmanlığın anksiyete ve hasta memnuniyetine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak, İstanbul'da bulunan bir şehir hastanesi ve üniversitesi hastanesinin genel cerrahi, plastik cerrahi, cerrahi endoskopi, cerrahi biyopsi odası, girişimsel radyoloji ve üroloji servislerinde Temmuz 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında günübirlik ameliyat olacak, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışma kriterlerine uyan hastalar tarafından, deney (n=80) ve kontrol (n=80) grubu olmak üzere toplam 160 hasta tarafından gerçekleştirildi. İlk görüşmede muayene olmaya gelen hastalara (deney ve kontrol grubu) tanıtıcı özellikler formu, ameliyata özgü kaygı ölçeği uygulandı. Daha sonra deney ve kontrol grubu hastalarına eğitim kitapçığı verildi. Deney grubundaki hastalara ameliyattan önceki gün tele-hemşirelik uygulaması ile bilgi ve danışmanlık yapıldı, kontrol grubundaki hastalara rutin klinik izlemi ve eğitim kitapçığı verildi. Hastalara (deney ve kontrol) ameliyata geldikleri gün ameliyata alınmadan ameliyata özgü kaygı ölçeği uygulandı. Ameliyattan sonra hastalara hastanın hemşirelik bakımını algılayış ölçeği uygulandı. Deney grubundaki hastalara ayrıca telehemşirelik değerlendirme formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study in order to examine the effect of preoperative tele-nursing counseling on anxiety and patient satisfaction in day surgery, general surgery, plastic surgery, surgical endoscopy, surgical biopsy room, interventional biopsy room of a city hospital and university hospital in Istanbul. The study was performed by a total of 160 patients, including the experimental (n=80) and control (n=80) groups, who would have outpatient surgery in the radiology and urology services between July 2022 and May 2023, who agreed to participate in the study and met the study criteria. Introductory characteristics form and surgery-specific anxiety scale were applied to the patients (experimental and control groups) who came to be examined at the first interview. Afterwards, a training booklet was given to the patients in the experimental and control groups. The patients in the experimental group were given information and counseling with the tele-nursing application the day before the operation, and the patients in the control group were given a routine clinical follow-up and training booklet. The surgery-specific anxiety scale was administered to the patients (experimental and control) on the day they came to the surgery before they were taken into surgery. After the surgery, the patient's perception of nursing care scale was applied to the patients. Tele-nursing evaluation form was also applied to the patients in the experimental group.