Coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi turizmine katkısının yerel işletmeler tarafından değerlendirilmesi (Kayseri ili örneği)
The evaluation of the contribution of the geographically indicated products by the local businesses (The case of Kayseri)
  1. Tez No: 834647
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇULLU KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada, coğrafi işaret belgesi ile tescillenmiş ürünlerin gastronomi turizmine katkısının Kayseri' de bulunan yerel işletmeler tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Kayseri' de menülerinde coğrafi işaret belgeli ürünleri sunan yerel işletmelerde çalışan 20 kişiyle nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veri toplanmıştır. Yapılan görüşmelerde, katılımcılara, coğrafi işaret denilince ne anladıkları, menülerinde Kayseri iline ait coğrafi işaretli ürünlerden kaçına yer verdikleri, yer verdikleri ürünlere müşterilerin talebi ve ilgisi, bu ürünleri bulundurmanın olumlu ve olumsuz yönleri, gastronomi turizmi kavramının ne ifade ettği, Kayseri' yi gastronomi turizmi açısından değerlendirmeleri, ilin gastronomi turizmi bakımından olumlu ve olumsuz yönleri, ilin ve coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımının yeteri kadar yapılıp yapılmadığı, işletme menülerinde coğrafi işaretli ürünleri bulundurmanın gastronomi turizmine katkısı hakkında bilgiler toplanmıştır. Bu sorulara verilen cevaplar değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Kayseri ilinde pek çok işletmenin menülerinde Kayseri' ye ait coğrafi işaretli ürünlerden çok azının (mantı, sucuk, pastırma, vb.) bulunduğu ve bilindiği, Kayseri' nin gastronomi turizmi bakımından çok meşhur ve tanınan bir şehir olmadığı, tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to evaluate the contribution of products registered with geographical indication certificate to gastronomy tourism by local businesses in Kayseri. For this purpose, data were collected with a semi-structured interview form, which is one of the qualitative research methods, with 20 people working in local businesses that offer products with geographical indication certificates on their menus in Kayseri. In the interviews, the participants were told what they understand when geographical indication is mentioned, how many of the products with geographical indications belonging to the province of Kayseri are included in their menus, the demand and interest of the customers for these products, the positive and negative aspects of having these products, what the concept of gastronomic tourism means and gastronomy tourism in Kayseri, the information about the positive and negative aspects of the province in terms of gastronomic tourism, whether the province and its products with geographical indications are sufficiently promoted or not and the contribution of geographical indication products to the business. The answers to these questions were evaluated. According to the results obtained from the research, many businesses in Kayseri have very few geographically marked products (ravioli, sausage, pastrami, etc.) of Kayseri on their menus and are known and it has been determined that Kayseri is not a famous and well-known city in terms of gastronomic tourism. So there is a need for promotional activities.