Hibrit savaşın ortaklaşan tanımı: Rus ve Batı temelli yaklaşımlarınkarşılaştırmalı analizi
Shared definition of hybrid warfare: Comparative analysis of Russian and Western based approaches
  1. Tez No: 834646
  2. Yazar: DERGAH KISACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hibrit savaş konsepti, modern çatışma ortamını açıklamak maksadıyla son yıllarda öne çıkan önemli kavramlardan bir tanesidir. Konsept, 2006 İsrail-Lübnan Hizbullah Savaşı, 2011 Arap Baharı ve 2014 Kırım'ın ilhakı ile dünya üzerinde trend bir konu haline gelmiştir. Hibrit savaş literatürünün birbirinden kopuk, farklı ve eksik tanımlamalarla ilerlemesi ile devletlerin kavramı yönlendirici kullanımları kavramın anlaşılmasını zorlaştırmakta ve kavram kargaşasına neden olmaktadır. Böylece kavram akademik değerini yitirmeye doğru itilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacını hibrit savaşın şüphe ve tartışmalardan arındırılmış temel seviyede bir tanımını yapmak oluşturmaktadır. Böyle bir tanıma ulaşmak, modern çatışma ortamını aynı düzeyde açıklamakla eşdeğer olmaktadır. Bu amaçla Amerikan, Avrupa, NATO ve Rusya yaklaşımları tasarlanmakta ve karşılaştırılmaktadır. Amerikan, Avrupa, NATO yaklaşımları Batı yaklaşımı çatısı altında sunulmaktadır. Çalışmanın iddiası, hibrit savaşın temel olarak 10 temel ilkeye sahip olması gerektiği yönündedir. Bu ilkelerin kullanımı da basit bir denklem ile gösterilmektedir. Çalışmada bir içerik analizi yöntemi olan John W. Creswell'in kodlama metodu kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of hybrid warfare is one of the important concepts in recent years in order to explain the modern conflict environment. The concept has become a trending topic in the world with the 2006 Israel-Lebanon Hezbollah War, the 2011 Arab Spring and the 2014 annexation of Crimea. The progress in the literature with disconnected, different or incomplete definitions besides the use by states makes the concept difficult to understand and causes confusion. So, the concept is pushed towards losing its academic value. In this context, the aim of the thesis is to reach a basic level of hybrid warfare that is free from doubts and debates. Reaching such a definition is equivalent to explain the modern conflict environment at the same level. For this purpose, American, European, NATO and Russian Approaches are designed and compared. American, European and NATO approaches are presented under the umbrella of the Western approach. The claim of the study is that hybrid warfare should basically have 10 basic principles. A simple equation also illustrates the use of these principles. The coding method of John W. Creswell, which is a content analysis method, is used in the study.