Kullanıcı deneyimi tasarımının üniversite öğrencileri üzerindeki etkisi: Hepsıburada.com firması kullanıcı deneyimleri
The effect of user experience design on university students: Hepsiburada.com user experiences
  1. Tez No: 834672
  2. Yazar: MEHMET CAN ÇALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada temel olarak kullanıcı deneyimini etkileyen faktörlerle birlikte arayüz ve diğer niteliklerin de dahil olduğu kullanıcı deneyimi tasarımının etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı özetle, kullanıcı tasarımının tüketiciler üzerine davranışları etkileyen faktörlerin saplanması ve izlenilebilecek yolların belirlenmesidir. Bu bağlamda ise bu araştırmada Hepsiburada.com platformunun sunduğu kullanıcı deneyimi tasarımının üniversite öğrencilerinin zihninde nasıl bir alan yarattığı incelenmek istenmiştir. 10 kişilik mini odak grup değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların arayüz, logo, ürün kategorileri, ürün önermeleri, tüketici yorumları, müşteri ilişkileri ve genel tasarım üzerine olumlu görüş bildirdikleri, Hepsiburada.com'un kendileri için güvenilir ve olumlu bir alışveriş deneyimi sağladığı, Hepsiburada.com'u önemli ölçüde yenilikçi ve yaratıcı buldukları görülmüştür. Marka imajı konusunda da önemli ölçüde ortak görüş Hepsiburada.com'un başarılı olduğu üzerine gelişmiştir. Elde edilen diğer sonuçlara göre kullanıcı deneyimi bağlamında güven hissini tetikleyen en önemli unsurların iadede sorun yaşanmaması, arayüz kolaylığı, ürün ve kullanıcı yorumları olduğu görülmüştür. Buna karşın en yoğun kullanılan e-ticaret platformunun ise yine de Trendyol olduğu yönünde genel bir kanı mevcuttur. Elde edilen sonuçlara bakıldığında araştırma bulgularının yapılan literatür araştırması ile eş fikirlere sahip olduğu; tüketicilerin arayüzün sadeliği, kullanışlılığı, marka imajının verdiği güven duygusu ve müşteri hizmetlerinin kaliteli iletişim süreçleri gibi durumlara önem verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is mainly aimed to reveal the effects of user experience design, including interface and other qualities, along with the factors affecting the user experience. The aim of the research is, in summary, to identify the factors affecting the behavior of user design on consumers and to determine the ways that can be followed. ,Dec. In this context, in this research Hepsiburada.com it was wanted to examine how the user experience design offered by the platform creates a space in the minds of university students. a mini focus group evaluation was carried out for 10 people. Participants expressed positive opinions on the interface, logo, product categories, product propositions, consumer reviews, customer relations and overall design, Hepsiburada.com 'un provides a reliable and positive shopping experience for them, Hepsiburada.com it has been observed that they found the significantly innovative and creative. There is also a significant common opinion about brand image Hepsiburada.com it has developed on the basis that the has been successful. According to other results obtained, it has been seen that the most important factors that trigger a feeling of trust in the context of the user experience are the absence of problems with returns, ease of interface, product and user reviews. However, there is a general opinion that the most widely used e-commerce platform is still a Trend Path. Looking at the results obtained, it has been seen that the research findings have the same ideas as the literature research conducted; consumers attach importance to situations such as the simplicity of the interface, the usefulness, the sense of trust given by the brand image and the quality communication processes of customer service