Yeni nesil kablosuz ağlar için bir yazılım tabanlı radyo tasarımı ve gerçeklemesi
A software-defined radio design and implementation for next generation wireless networks
- Tez No: 834707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA QARAQE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yeni nesil kablosuz haberles ̧me sistemlerinin vadettikleri çözümlerin yanı sıra birkaç temel sorunu da beraberinde getirecekleri öngörülmektedir. Bu sorunların bas ̧ında oldukça fazla sayıda yüksek nitelikli hizmet talep eden mobil kullanıcı gelmektedir. Ayrıca, Nesnelerin Internet'i (NI) kavramının hayata geçmesi ile çok büyük hacimli verilerin kablosuz olarak iletilmesi de yeni nesil kablosuz ağlar (YNKA) için önemli bir sorun olarak gündeme gelmektedir. Tüm bu sorunlara ek olarak, kablosuz olarak tas ̧ınan verilerin türlerinin de farklılığı göz önüne alındığında, YNKA'nın temelde, üç boyutlu bir sorun öbeğini kısıtlı kaynakları (zaman, frekans spektrumu, güç, vb.) en uygun biçimde kullanarak çözmesi beklenmektedir. Kablosuz haberleşme ortamının devingenliği göz önüne alındığında, YNKA'nın bu sorunları çözmesinin yetmeyeceği, daha da ötesine geçip, devingen koşullara ayak uyduracak biçimde hızla güncellenebilecek altyapılarla desteklenmesi gerektiği ortadadır. Tüm bu sorunlar, gereksinimler ve ihtiyaçlar düşünüldüğünde bu tez çalışması kapsamında“katmanlar-arası mimariyi destekleyen bir yazılım-tanımlı kablosuz haberleşme altyapısı tasarımı ve gerçeklemesi”ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Next generation wireless communications systems are expected to provide many solutions through the use of many diverse services and applications along with several fundamental issues and problems. One of the most prominent issues is the ever–increasing number of mobile users who demand many high quality services. In addition, tremendous amounts of volumes of data are believed to be transferred over next generation wireless networks as Internet of Things penetrate further into the modern daily life. Considering the diversity and vast variety of the traffic to be carried, next generation wireless networks are expected to operate in an optimized manner under finite resources such as time, frequency spectrum, power, and so on. Combined with the dynamic nature of the wireless propagation environment, next generation wireless communications systems should definitely support highly adaptive and flexible infrastructures and architectures. In this regard, this dissertation focuses on“design and implementation of a software–defined wireless communication infrastructure design which supports cross–layer architecture.”