İslâm hukukuna göre fikri mülkiyet haklarının satışı
  1. Tez No: 834712
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ORAZSAHET ORAZOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Özet İslam hukuk sistemi durağan bir sistem değil bilakis, güncel olan konuları önceleyen, yeni kavramlara kayıtsız kalmayan ve toplumda baş gösteren sorunları kendi normlarına uygun çözüm giden aktif bir hukuk düzenidir. Sanayi devriminden sonra gündeme gelen fikri mülkiyet hakları kavramı önce Batı hukukunda incelenmiştir. Konu İslam toplumunda da kendine yer bulunca İslam hukukçuları konuyu araştırmış ve bu kavramı hak ve menfaat kavramı kapsamında değerlendirilmiştir. Fıkhi meseleler insanın başını döndürecek derecede hızlı değişmektedir. Sürekli gündemi işgal eden yeni konular, hukukçuları daha çok araştırmaya ve çalışmaya sevk etmektedir. Bu kapsamda, tezimizde güncel olan fikri mülkiyet hakların satışı ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde fikri mülkiyet hakların kavramsal çerçevesi sunulmuştur. İkinci bölümde ise fikri mülkiyet hakların İslam fıkhındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda fikri mülkiyet hakları, hak ve menfaat kavramı çerçevesinde kabul edilmiştir. Bunun sonucunda fikri hakların bedel karşılığında başkasına satış yoluyla intikalinin mümkün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Islamic legal system is not a static system, on the contrary, it is an active legal system that prioritizes current issues, does not remain indifferent to new concepts, and provides solutions to the problems that arise in society in accordance with its own norms. The concept of intellectual property rights, which came to the fore after the industrial revolution, was first examined in Western law. When the subject found its place in the Islamic society, Islamic jurists researched the subject and this concept was evaluated within the scope of the concept of right and benefit. Fiqh issues are changing fast enough to make one's head spin. New issues that constantly occupy the agenda prompt lawyers to research and work more. In this context, the sale of current intellectual property rights is discussed in our thesis. In the first part of the study, the conceptual framework of intellectual property rights is presented. In the second part, the place of intellectual property rights in Islamic jurisprudence has been tried to be determined. In this context, intellectual property rights have been accepted within the framework of the concept of rights and interests. As a result of this, it has been concluded that it is possible to transfer the intellectual rights through sale to someone else in return for a price.