Optimizing drone deployment for reliable communication in disaster-stricken regions
- Tez No: 834787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Depremler gibi doğal afetler, genellikle iletişim sistemlerinin çökmesine yol açarak etkin müdahale çabalarını engeller. Bu araştırma, bu zorluğun üstesinden gelmek için insansız hava araçlarını yenilikçi iletişim araçları olarak kullanmaya odaklanmaktadır. Çalışma, afet bölgelerinde veri toplama ve aktarma platformları olarak drone'ların kullanımını araştırıyor. Drone'lar, metin mesajları ve sosyal medya platformlarından konum verileri de dahil olmak üzere bireylerden bilgi toplayarak, hayati verilerin iletişim altyapısına güvenilir bir şekilde iletilmesi için önemli bir araç olabilirler. Araştırma, felaket sonrası senaryolarda zamanında ve güvenilir iletişimi sağlayarak, afet müdahalesinin genel etkinliğini artırmayı amaçlamaktadır. Kapsam ve hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarırken drone'ların 3D konumuna karar vermek için bir optimizasyon modeli formüle edilmiştir. Ek olarak, konumlanan drone'lara güç sağlamak ve veri aktarımı için bir merkez-drone da gereklidir. Model ayrıca merkez-drone'un rota planlamasını da belirler. Problemi verimli bir şekilde çözmek için, drone konumlarını belirlemek için kümeleme tabanlı bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Modelin çözüm performansı ve sezgisel algoritmanın etkinliği, Türkiye'deki Sultanbeyli ilinden elde edilen verileri kullanan bir vaka çalışmasında gösterilmektedir. Bulgular, afet sonrası senaryolarda drone'ları kullanma potansiyeline dair içgörüler sunarak, afet yönetim kurumlarını, sıkıntı karşısında gelişmiş koordinasyon ve müdahale için iletişim yetenekleriyle güçlendiriyor.
Özet (Çeviri)
Natural disasters, such as earthquakes, often lead to the collapse of communication systems, hindering effective response efforts. This research focuses on leveraging drones as innovative communication tools to address this challenge. The study explores the utilization of drones as data collection and transmission platforms in disaster-stricken areas. By collecting information from individuals, including text messages and location data from social media platforms, drones can be crucial conduits for transmitting vital data to the communication backbone. The research aims to enhance the overall effectiveness of disaster response by ensuring timely and reliable communication in post-disaster scenarios. An optimization model is formulated to decide on the 3D location of drones while maximizing the coverage and service quality. In addition, a hub-drone is also required to supply the power for located drones and data transfer. The model also decides on the routing of the hub-drone. To solve the problem efficiently, a clustering-based heuristic is developed to determine the drone locations. The solution performance of the model and the effectiveness of the heuristic algorithm are demonstrated in a case study that utilizes data from Sultanbeyli province in Turkey. The findings offer insights into the potential of using drones in post-disaster scenarios, empowering disaster management agencies with enhanced communication capabilities for improved coordination and response in the face of adversity.