Düzenli egzersiz yapan bireylerde ortoreksiya nervozaya eğilim ile organik gıda tüketimi arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between organic food consumption and tendencies to orthorexia nervosa in individuals doing regular exercise
- Tez No: 834888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÖKTEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma düzenli egzersiz yapan bireylerde ortoreksiya nervozaya (ON) eğilim ile organik gıda tüketimi davranışlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Ortoreksiya nervoza sağlıksız, ciddi diyet kısıtlamalarına yol açan patolojik bir davranıştır. Günümüzde herhangi bir resmi hastalık sınıflandırmasına dahil edilmeyen ve yeme bozuklukları arasında yerini bulamayan ON tedavisi bir netlik kazanamamıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Katılımcılar kişisel bilgileri içeren genel soruları, Organik Gıda Tüketim Ölçeği'ni, ORTO-11'i, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği'ni ve Besin Tüketim Sıklığı Formu'nu doldurmuştur. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 160 katılımcı dahil edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Katılımcıların %59,3'ü kadın, %40,7'si erkektir; bireylerin yarısı (n=80) normal beden kütle indeksine sahiptir ve ortalama ağırlık 69.8 kg'dır. Ortoreksiya nervoza eğilimi gösteren (
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the tendency to Orthorexia nervosa (ON) and organic food consumption behaviors in individuals who exercise regularly. Orthorexia nervosa is an unhealthy, pathological behavior that leads to severe dietary restrictions. Currently, it is not included in any official disease classification and there is no ON treatment that is not included in Eating Disorders. Research data were collected face to face with a questionnaire prepared by the researcher. Participants; general questions including personal information, Organic Food Consumption Scale, ORTO-11, International Physical Activity Scale and food consumption frequency form. 160 participants between the ages of 18-65 were included in the study. SPSS 25.0 statistical program was used for the analysis of the data. 59,3% of the participants were female and 40,7 % male; Half of the individuals (n=80) have a normal Body Mass Index and the average weight is 69,8 kg. Half of the individuals (n=80) have a normal Body Mass Index and the average weight is 69,8 kg. 52,9% of the participants with a tendency to Orthorexia Nervosa (