Üç boyutlu lazer tarayıcı ve yazıcı kullanarak kedi iskeleti yapımı ve eğitimdeki etkinliğinin araştırılması
Cat skeleton construction and investigation of its effectiveness in training using a three-dimensional laser scanner and printer
- Tez No: 834887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMDAT ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Eğitim ve öğretim metotları teknolojinin gelişimiyle, değişmiş ve gelişmiştir. Bu doğrultuda anatomi eğitiminde de yenilikçi yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemlerden biri 3D yazıcılar ve modellerdir. Anatomi eğitiminde niteliğin arttırılması için görsel yöntemler önemli bir yere sahiptir. Öğretme-öğrenme sürecinde görsel yöntemlerin işitsel ve diğer yöntemlere oranla daha etkili olduğu, anatomi öğreniminde uygulamaların önemini ortaya koymaktadır. Özellikle 3D anatomi modellerinin öğrenme üzerine olumlu etkileri olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu nedenle 3D yazıcılarla oluşturulan ürünler eğitim, sanat, endüstri ve araştırmalarda kullanılmaya başlanmıştır. Kısaca 3D modelleme; üç boyutlu bir materyalin doğrular üzerinde matematiksel olarak ifade edilmesidir. 3D baskı ise; modellemesi yapılan materyalin katı ve somut olarak 3D yazıcılardan baskı alınması olarak tanımlanabilir. Bu tezin amacı; 3D teknolojilerinde, 3D tarayıcı ve yazıcı kullanarak kedi kemiklerinin üretilmesi ve bu kemiklerin eğitimdeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Tez çalışması kapsamında yapılan çalışmalarda kemikler başarıyla elde edilmiştir. Yine tez çalışması kapsamında öğrencilerle yapılan değerlendirmede 3D kemiklerin etkin bir öğrenme sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education and training methods have changed and improved with the development of technology. In this direction, innovative methods have started to be used in anatomy education. One of these methods is 3D printers and models. Visual methods have an important place to increase the quality in anatomy education. The fact that visual methods are more effective than auditory and other methods in the teaching-learning process reveals the importance of applications in anatomy learning. In particular, studies have shown that 3D anatomy models have positive effects on learning. For this reason, products created with 3D printers have started to be used in education, art, industry, and research. Briefly, 3D modeling; It is the mathematical expression of a three-dimensional material on lines. 3D printing: It can be defined as the solid and concrete printing of the modeled material from 3D printers. The aim of this thesis; in 3D technologies, it is the production of cat bones using a 3D scanner and printer and the investigation of the effectiveness of these bones in education. In the studies carried out within the scope of the thesis study, bones were obtained successfully. Again, in the evaluation made with the students within the scope of the thesis study, it was observed that 3D bones provide an effective learning.