Q-fractional proportional derivatives and Q-laplace transforms
Q-kesirli orantısal türevler ve Q-laplace dönüşümleri
- Tez No: 834989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUMITRU BALEANU, PROF. DR. FAHD JARAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi q-kesirli orantısal türevleri geliştirmektir. Bu hedefe ulaşmak için q ve q-kesirli analizleriyle ilgili bakış açıları ve araçları gösterilmiştir. Ondan sonra q-orantısal türevler tartışılmıştır. Q-kesirli orantısal türevler gösterildikten sonra bu operatörleri içeren bazı belirli denklemlerin çözümleri q-Laplace dönüşümü kullanılarak, detaylarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to develop a new type of q-fractional operators generated from proportional q-differences. To achieve this goal, first the main aspects and tools related to the q and q-fractional calculi are presented. After then, the proportional q-derivative is discussed. The proportional q-fractional differences or derivatives are proposed and the solutions of certain types of q-difference equations embodied by the proportional fractional derivatives are shown in details utilizing the q-Laplace transforms.