Regional hazard and loss modeling for floods and debris flows
  1. Tez No: 834997
  2. Yazar: FIDENCE CYIZERE RUKUNDO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT CAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğal afetler, yapılı çevre ve toplum için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Afetlerin etkileri göz önüne alındığında, araştırmacıların çabalarını afetlerin gelmeden önce yıkıcı etkilerini daha iyi anlamak ve öngörmek için yönlendirmesi önemlidir. Bu çalışma, en yaygın olarak görülen yağışla tetiklenen doğal afetlerden ikisi olan taşkın ve debris (moloz) akışı ile ilgilenmektedir. Çalışmada Türkiye'nin Bozkurt ilçesi için 11 Ağustos 2021 taşkın verileri kullanılarak bir sel tehlikesi analizi ve 5 Mayıs 1998 tarihli Sarno heyelan verileri kullanılarak İtalya'daki Sarno bölgesi için bir debris akışı analizi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, çalışılan bölgeye ait bina verileri kullanılarak, bir Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) programında hem taşkın hem de çamur-moloz akışı için etki analizleri gerçekleştirilmiştir. Bireysel bina kayıplarını tahmin etmek için literatürdeki olan çeşitli hasar eğrileri ve formülasyonları kullanılmış ve buradan toplam bina kayıpları hesaplanmıştır. Tehlike modellemesinin ve kayıp tahminlerinin çok sayıda belirsizlik içerdiği göz önünde bulundurularak, bu çalışmada hem taşkın hem de debris akışı için toplam bölgesel tehlike maliyetleri üzerindeki belirsizliklerin etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Daha sonra, Bozkurt ilçesindeki taşkın debisi ve Sarno ilçesindeki debris akışı hacmi ile bölgesel kayıplar arasındaki ilişkiyi araştırmak için duyarlılık analizleri yapılmıştır. Bozkurt ilçesindeki taşkın olayları için, belirsizlikleri ve mekansal korelasyonları dikkate alan taşkın tehlike kayıpları tahmin modelleri kullanılmıştır. Benzer şekilde, Bozkurt ilçesindeki taşkın debisi ve Sarno bölgesindeki debris akış hacmi ile bölgesel kayıplar arasındaki ilişkiyi araştırmak için duyarlılık analizleri yapılmıştır. Bozkurt ilçesindeki taşkın olayları için, belirsizlikleri ve mekânsal korelasyonları dikkate alan taşkın tehlikesi kaybı tahmin modelleri önerilmektedir. Bozkurt ilçesi için taşkın debi ile bölgesel finansal kayıplar arasında güçlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır ve Türkiye'deki diğer taşkın eğilimli kasabalar için de taşkın debi-bölgesel kayıp ilişkilerinin var olduğu çıkarılabilmektedir. Benzer şekilde, Sarno, İtalya'daki bölge üzerinde bir taşkın akıntısı duyarlılık analizi de gerçekleştirilmiş ve debris akış hacmi ile bölgesel kayıp arasında bir ilişkinin var olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural hazards pose threats to built environments and society at large. Given their sheer effects, it is imperative that researchers redirect their efforts to better understand and anticipate their havoc before they come. This study addresses two of the most prevalent rainfall-triggered natural disasters, namely, flooding and debris flow. A flood hazard analysis for the town of Bozkurt in Turkiye is performed using the August 11th, 2021, flood data. Similarly, a debris flow analysis for the town of Sarno in Italy is performed using the May 5th, 1998, Sarno debris flow data. Then, using the building information data in the studied areas, exposure analyses are performed in a Geographic Information System (GIS) program for both the flood and debris flow events. To estimate the individual building's losses, different damage curves and formulations in the literature are used and the total buildings losses are calculated. Knowing that hazard modeling and loss estimations involve so many uncertainties, the study seeks to investigate the effects of uncertainties on the overall regional hazard costs for both the flood and debris flow events. Sensitivity analyses are then performed to investigate the relationship between the flood discharge to the regional losses in the town of Bozkurt and the debris flow volume to the regional losses in the town of Sarno. For the regional hazard loss estimates for Bozkurt and Sarno, the models that include both uncertainties and spatial correlations are considered. It is concluded that there is a strong relationship between flood flow rate and regional losses for the town of Bozkurt and it can be inferred that there exist flood discharge-regional loss relationships for other flood prone towns in Turkiye as well. Similarly, results on the town of Sarno, Italy show that there exists a relationship between debris flow volume and regional loss.