Anonim şirketlerde dış kaynaklardan sermaye artırımı
Capital increase from external sources in joint stock companies
- Tez No: 835085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Anonim şirketlerde sermaye artırımı, genellikle şirket malvarlığına dışarıdan ayni ya da nakdi nitelikte yeni varlıkların getirilmesiyle, yani dış kaynaklardan sermaye sağlanması suretiyle yapılır. Söz konusu sermayenin artırımı ile şirkete ek finansman kaynağı sağlandığı gibi, şirket malvarlığında efektif bir büyüme gerçekleşmekte ve mali açıdan güçlenen şirkete amacını gerçekleştirmek bakımından katkı sağlanmaktadır. Sermaye artırımı, sağlanan vergi avantajları nedeniyle paydaşların paylarının ekonomik değerini yükseltirken şirketin toplumsal itibarını ve piyasa değerini de artmaktadır. TTK'da, tüm artırım türlerinde ortak olan hükümlerden sonra, dış kaynaklardan sermaye artırımı, m. 459'da düzenlenmiştir. Dış kaynaklardan artırım, yeni paylar ve pay senetlerinin çıkarılıp çıkarılmaması durumuna göre iki yolla (TTK. md. 456-459 ve 461) gerçekleştirilir. Birincisi halka açık olmayan anonim ortaklığın halka arz olmaksızın yaptığı sermaye artırımı, ikincisi payların halka arz edilmesi yoluyla yapılan sermaye artırımıdır. Bunların dışında, kısa yoldan artırım veya mevcut payların ve pay senetlerinin itibari değerlerinin (TTK. md. 421/2a ve 459/1) artırılması yoluyla sermaye artırımı söz konusudur. Esas ve kayıtlı sermaye sistemlerinde dış kaynaklardan sermaye artırım usulü ve şartları birbirinden farklıdır. Çalışmamızın ilgili bölümlerinde söz konusu hususlar ayrı ayrı ele alınmış ve bunların hukuki sonuçları değerlendirilmiştir. Dış kaynaklardan sermaye artırımında pay sahiplerinin rüçhan hakları konusu üzerinde durulmuş; ayrıca artırımın vergisel avantajlarına değinilmiştir. Son olarak, artırım kararının hukuka aykırılık halleri TTK hükümleri kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Capital increase in joint stock companies is generally done by bringing new assets in kind or in cash from outside to the company's assets, that is, through the provision of capital from outside sources. With the increase in the said capital, an additional source of finance is provided to the company, as well as an effective growth in the company's assets, as well as contributing to the increase in the capital by becoming financially stronger. In addition, the company's reputation, and overall market value increase, as well as tax advantages. In the TCC, after the provisions common to all types of increase, Capital increase from external sources, m. Created in 459. As a result of the increase from external sources, in the increase made in two ways (TCC. art. 456-459 and 461), according to the criterion of issuing new shares and share certificates; Except for the increase to be made without public offering or by making a public offering, it is made by short-cut increase or by increasing the nominal values of existing shares and share certificates (TCC. Article 421/2a and 459/1). The procedures and conditions for capital increase from external sources are different from each other in the basic and registered capital systems. In the second part of our study, the relevant issues are discussed separately, and their legal consequences are evaluated. The priority rights of the shareholders in capital increase from external sources are emphasized; In addition, the tax advantages of the increase were mentioned; Finally, the illegality of capital increase decision has been examined within the scope of the provisions of the TCC.