Yakın dönem Türkistan'da bir Kazak aydınlanması: Nursultan A. Nazarbayev'in devlet yönetimi anlayışı üzerine bir inceleme
A Kazakh enlightenment in close period Turkestan: An examination on Nursultan A. Nazarbayev's understanding of state government
- Tez No: 835084
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMED BARAN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
20. yüzyıla girerken Türk Dünyası ülkeleri adına önemli gelişmeler yaşanmıştır. 75 yıla yakın Sovyet tecrübesinin akabinde maddi ve manevi yönlerden belirli bir geri kalmışlığı yaşayan diğer boylar gibi Kazaklar'da bu durumdan etkilenmiştir. Aralık 1991 itibariyle bugünkü bağımsızlığının temelini atan Kazak Türkleri, liderleri (Elbası) Nursultan Nazarbayev ile büyük atılımlar yapmışlardır. Bağımsız ve özgür bir ulus olabilme gayesiyle 28 yıl süren iktidar yaşamı boyunca Nazarbayev'in, ülkesini çağdaş milletler sınıfına taşıyabilmek mücadelesi; tarihten kalan acılarla dolu mirasın milli hafızada yarattığı her türlü olumsuzluğu aşabilme ülküsünü barındırmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılışı sonrası kurulan Bağımsız Türkistan Cumhuriyetleri'nin, küresel iktisadi ve siyasi sistemle bütünleşme süreçleri zorlu bir geçiş döneminde gerçekleşmiştir. Durumun Kazakistan özelinde daha net bir biçimde yorumlanabilmesi için, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan A. Nazarbayev döneminin politikalarını incelemek önem taşımaktadır. Tezin bir önerisi olarak Nazarbayev'e ''aydın lider'' bakış açısıyla yaklaşılmaktadır. Özellikle kültür ve kimlik temelli politikaların, dönemin siyasal kurumsallaşma tipiyle kurduğu etkileşime dair yorum geliştirebilmek Nazarbayev'e atfedilen bu tür bir bakış açısının niteliğini ortaya koyabilmek için başlıca bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
While entering the 20th century, important developments were experienced on behalf of the countries of the Turkish World. After nearly 70 years of Soviet experience, Kazakhs were also affected by this situation, like other tribes, which experienced a certain backwardness in material and spiritual aspects. The Kazakh Turks, who laid the foundation of their current independence as of December 1991, made great strides with their leader (Elbası) Nursultan Nazarbayev. Nazarbayev's struggle to carry his country to the class of modern nations during his 28-year power life with the aim of being an independent and free nation; It has embodied the ideal of overcoming all kinds of negativity created in the national memory by the legacy full of pain from history. The integration process of the Independent Turkestan Republics, established after the collapse of the Soviet Union, with the global economic and political system took place during a difficult transition period. In order to interpret the situation more clearly in Kazakhstan, it is important to examine the policies of the founding president Nursultan A. Nazarbayev's period. As a suggestion of the thesis, Nazarbayev is approached from the perspective of“enlightened leader”. Being able to develop an interpretation of the interaction of culture- and identity-based policies with the type of political institutionalization of the period is a basis necessity in order to reveal the nature of such a perspective attributed to Nazarbayev.