A migrant city: Analysis of urban citizenship in İstanbul
Bir göçmen şehir: İstanbul'da kent vatandaşlığının kuşak analizi
  1. Tez No: 835091
  2. Yazar: SERNAZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kuşaklara mensup göçmenlerin İstanbul'u bir kentsel alan olarak nasıl deneyimlediğini anlamaktır. Çalışma, kent vatandaşlığıcve kent hakkına ilişkin çeşitli mekansal pratikleri ve deneyimleri irdelemektedir. Göçmenlerin hangi araçlar, yöntemler ve taktikler aracılığıyla kentsel mekanı kendilerine mal etmeye çalıştıklarını sorgulamaktadır. Böylelikle, göçmenlerin günlük kent vatandaşlığı deneyimlerinin, kentsel aidiyet duygularına ve İstanbul'u kentsel bir mekan olarak nasıl algiladıklarına ışık tutmaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerine dayalı kuşak analiz ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sinop'tan İstanbul'a göç etmiş olan yedi farklı ailenin üç kuşağı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Üç kuşağa dayanan kuşak analizi, çalışmanın alana sunduğu önemli bir katkıdır. Buna ek olarak, tez kent vatandaşlığı ve kent hakkı kavramlarını yasal vatandaşlığa sahip, herhangi bir etnik, dini, cinsel veya siyasi azınlığı temsil etmeyen ve ayrımcılığa uğramamış bireyler açısından tartışarak alana katkı sağlamaktadır. Ayrıca, iç göç konusundaki literatüre kentsel vatandaşlık perspektifinden bakarak iç göç literatürüne farklı bir bakış açısı getirmektedir. Kent vatandaşlığı, kent hakkı, tüketim, günlük hareketlilik ve mekansal aidiyet kavramlarını bir araya getiren çok katmanlı bir kendine mal etme kavramsallaştırması ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how rural migrants from different generations appropriate Istanbul as an urban space. Accordingly, it investigates various means, tactics, and obstacles associated with their everyday urban appropriation, which are manifested through experiences and practices of urban citizenship and the right to the city. It sheds light on how urban migrants' everyday experiences of urban citizenship affect their feelings of urban belonging and perceptions of Istanbul as an urban space. To this end, it employs a generational analysis on the basis of the in-depth interviews conducted with three generations of seven families that migrated from Sinop to Istanbul.