Aydın ilinde üretilen incirlerde pestisit kalıntı miktarlarının belirlenmesi üzerine araştırmalar
Studies on the determination of pesticide residues on figs produced in Aydin province
- Tez No: 835156
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARA, DOÇ. DR. TARIK BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Aydın ilinin yoğun incir üretiminin yapıldığı farklı lokasyonlardan alınan 92 yaş ve 50 kuru incir meyve numunesinde kalıntı düzeyini belirlemek için yapılmıştır. Numuneler QuEChERS (Hızlı, kolay, ucuz, verimli, sağlam ve güvenli) yöntemi ile analiz edilmiş, kromatografik çalışmalar LC-MS/MS ile yapılmıştır. Toplam 260 farklı pestisit taranmış olup kalıntı miktarları Avrupa Birliği-Maksimum Kalıntı Limitleri'ne (AB-MRL) göre değerlendirilmiştir. İncelenen 92 yaş incir numunesinin 13'ünde bifenazate, 3'ünde etoxazole, 5'inde spiromesifen, 6'sında ise hem bifenazate hem spiromesifen olmak üzere toplam 27 numunede pestisit kalıntısı kaydedilmiştir. Numunelerin alındığı zaman diliminde bifenazate aktif maddesine TC. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından incirde geçici ruhsat verilmiş, bu pestisit için toplam 13 numunede MRL üzeri değerler tespit edilmiştir. Etoxazole ve spiromesifen etken maddeleri incirde ruhsatsız olup, etoxazole 3 numunede AB-MRL üzeri, spiromesifen ise AB-MRL altıdır. Kuru incirlerde ise herhangi bir pestisite rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the residue levels in levels in 92 fresh and 50 dried fig fruit samples collected from various locations of Aydın province. The samples were analyzed using the QuEChERS (Quick, Easy, Cheap, Effective, Rugged and Safe) method, and chromatographic studies were conducted using LC-MS/MS. A total of 260 different pesticides were screened, and residue levels were evaluated based on European Union Maximum Residue Limits (EU-MRL Out of the 92 fresh fig samples examined, pesticide residues were detected in 27 samples, including 13 with bifenazate, 3 with etoxazole, 5 with spiromesifen and 6 with both bifenazate and spiromesifen. At the time of sample collection, a temporary permit was issued by the Turkish Ministry of Agriculture and Forestry for bifenazate in figs. For this pesticide, values exceeded the MRL in a total of 13 samples. Etoxazole and spiromesifen were unregistered for figs in Turkey. Etoxazole exceeded the EU-MRL in 3 samples, and spiromesifen were below the EU-MRL values. No pesticides were found in the dried fig samples.