Mikro hizmet mimarisinin monolotik mimari ile performans açısından karşılaştırılması
Comparison of monolithic and micro services architecture in terms of performance
- Tez No: 835162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın temel amacı yazılım dünyasında kullanılan mimari yöntemlerden Monolitik ve Mikro hizmet mimarilerini karşılaştırmaktır. Monolitik mimariden günümüzde uygulamaları Mikro hizmet mimariye dönüştürme süreçlerini görüyoruz ve takip ediyoruz. Mikro hizmet mimariden monolitik mimariye geri dönüşlerde oluyor. Monolitik ve Mikro hizmet mimariyi performans açısından test edildi. Bu tezde monolitik ve mikro hizmet mimarilerin mantığına uygun 2 farklı uygulama yapılıp, ölçümleri gerçekleştirildi. Mikro hizmet mimarinin kendine göre bağımsız teknoloji, bağımsız yaygınlaştırma avantajları var. Ancak buna göre getirdiği maliyetlerde var. Monolitik mimarinin ve mikro hizmetin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirir. Monolitik ve mikro hizmet mimarileri bu tezde incelendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to develop Monolithic and Microservice architectures from the architectural vulnerabilities used between software. We see and follow the processes of transforming modern applications from monolithic architecture to Microservice architecture. There is a return from microservice architecture to monolithic architecture. It tests Monolithic and Microservice architecture in terms of performance. In this thesis, we will measure two different application options that comply with the logic of monolithic and microservice architectures. Microservice architecture has its own independent technology, independent dissemination identity. However, there are some that are offered accordingly. We will evaluate the positive and negative aspects of monolithic architecture and microservice. Monolithic and microservice architectures are examined.