Toplu konutlarda taşıyıcı olmayan dış duvarların yaşam döngü değerlendirmesi (YDD) yöntemiyle incelenmesi, Düzce örneği
Investigation of non-bearing exterior walls in public housing by life cycle assessment (LCA) method, Düzce example
- Tez No: 835184
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL APAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünyada enerji tüketiminin %40'ı endüstride, %31'i binalarda, %19'u ulaştırmada %5'i tarımda ve %5'i de diğer alanlarda gerçekleşmektedir. Binalardaki enerji kayıplarının yaklaşık %40'ı ise dış duvarlarda gerçekleşmektedir. İnşaat sektöründe yapı elemanlarının üretimi, kullanımı, bakımı ve bertaraf edilmesinde kaynakların verimli kullanılması önemlidir. Bu kapsamda, ürün ve hizmetlerin çevresel etkilerinin tespiti ve azaltılabilmesi amacı ile Yaşam Döngü Değerlendirmesi (YDD) yöntemi geliştirilmiştir. YDD, bir yapı malzemesi üretiminde hammaddenin çıkarılması, üretimi, dağıtımı, kullanımı ve bertaraf sürecinde, sistemdeki malzeme, enerji akışını ve çevresel etkileri tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu çalışma, 1999 yılındaki depremlerden sonra Düzce'de yapılmış olan toplam 7000 konutluk toplu konut alanında ki binaların dış duvarlarını kapsamaktadır. Binaların dış duvar kesitlerinde yer alan yapı malzemelerinin üretimi, dağıtımı, kullanımı ve bertaraf edilecek olmaları dikkate alınarak YDD yöntemi ile analizler yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında toplam 5 dış duvar modeli incelenmiştir. İncelenen dış duvar modelleri ilk olarak mevcut Tuğla duvar olmak üzere TS-825'e uygun Tuğla duvar, Beton duvar, Gaz beton duvar ve Bims&briket beton duvarlardır. Bu dış duvar modelleri TS-825 yönetmeliğine uygun olarak ikinci derece gün bölgesinde yer alan Düzce ili için U=0,6'ya göre ısıl geçirgenlik dirençleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Dış duvar modellerinin YDD analizleri sonucunda en az maliyetli dış duvar kesitinin TS-825'e uygun Gaz beton olduğu, en yüksek YDD maliyetli duvarın ise beton duvar olduğu tespit edilmiştir. En az yaşam döngü maliyeti TS-825'e uygun“Gaz beton duvar”referans olarak alındığında ise Bims&briket duvarın YDD maliyetinin yaklaşık %22, TS-825'e uygun tuğla duvarın yaklaşık %24 ve TS-825'e uygun beton duvarın yaklaşık %44 daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte TS 825'e uygun olmayan mevcut tuğla duvarın YDD maliyetinin ise yaklaşık %2 daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Karbon maliyeti açısından en yüksek maliyetin beton duvarda olduğu görülmüştür. Dış duvar modellerinin YDD maliyetleri ile karbon maliyetleri arasında %95 güven aralığında istatistiksel olarak (sig. 0,00) anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda Düzce ili kalıcı konutlarında toplam YDD maliyeti açısından en uygun duvar modelinin Gaz beton duvar olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte yapıların ilk yapım maliyetleri ile birlikte YDD maliyet analizlerinin de yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the world, 40% of energy consumption takes place in industry, 31% in buildings, 19% in transport, 5% in agriculture and 5% in other areas. Approximately 40% of energy losses in buildings are realised in external walls. In the construction sector, it is important to use resources efficiently in the production, use, maintenance and disposal of building elements. In this context, the Life Cycle Assessment (LCA) method has been developed in order to identify and reduce the environmental impacts of products and services. LCA is used to determine the material, energy flow and environmental impacts in the system during the extraction, production, distribution, use and disposal of raw materials in the production of a building material. This study covers the exterior walls of the buildings in the mass housing area with a total of 7000 houses built in Düzce after the earthquakes in 1999. Considering the production, distribution, use and disposal of the building materials in the exterior wall sections of the buildings, analyses were made with the LCA method. Within the scope of this study, a total of 5 exterior wall models were analysed. The exterior wall models analysed are firstly the existing brick wall, brick wall in accordance with TS-825, concrete wall, aerated concrete wall and pumice & briquette concrete wall. These external wall models were evaluated by calculating their thermal transmittance resistance according to U=0,6 for Düzce province located in the second degree day zone in accordance with TS-825 regulation. As a result of the LCA analyses of the exterior wall models, it was determined that the least costly exterior wall section was aerated concrete in accordance with TS-825 and the wall with the highest LCA cost was concrete wall. When“Aerated concrete wall”conforming to TS-825 is taken as a reference, it is understood that the LCA cost of the pumice-brick wall is approximately 22% more, the brick wall conforming to TS-825 is approximately 24% more and the concrete wall conforming to TS-825 is approximately 44% more. However, it is understood that the LCA cost of the existing brick wall that does not comply with TS-825 is approximately 2% more. In terms of carbon cost, the highest cost was found to be in the concrete wall. It was determined that there are statistically significant differences (sig. 0.00) between the LCA costs and carbon costs of the exterior wall models at 95% confidence interval. As a result of the analyses and evaluations, it is understood that the most suitable wall model in terms of total LCA cost in permanent residences in Düzce province is Aerated concrete wall. However, it is evaluated that the initial construction costs of the buildings should also be analysed together with the LCA cost analyses.