Antalya'da 1987 yılında yapılan bir binanın doğrusal analiz yöntemi ile performans değerlendirmesi ve güçlendirme önerisi
Performance evaluation of a building built in Antalya in 1987 with linear analysis method and retrofitting suggestion
  1. Tez No: 835250
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle dünyanın en aktif deprem bölgelerinden biri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, Deprem Bölgelerinde daha önce yapılmış olan binaların TBDY 2018 kapsamında performans analizleri incelenerek, mevcut yapıların deprem güvenliği, onarım ve güçlendirme önerileri yapılarak hedeflenen düzeye yükseltilebilmesi hususları ele alınmıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde, bina performanslarını belirlemek için doğrusal ve doğrusal olmayan yöntem olarak iki farklı hesap yöntemi bulunmaktadır. Çalışmada, Antalya ili, Kemer Belediyesi, Tekirova Mahallesi sınırları içinde bulunan, 1987 yılında inşa edilen, 147 Ada 1 parsel numaralı taşınmaz üzerinde mevcut olan Tekirova Larissa Phaselis Princess Hotel hakkında TBDY 2018 kapsamında gerekli olan bilgiler toplanarak doğrusal yöntem ile performans analizi incelenmiştir. Mevcut binanın performans analizleri tespit edilirken ETABS ve Sta4CAD programları kullanılmıştır. Ayrıca binada yapılacak olan mimari değişimler sebebi ile Sta4CAD programı ile kapsamlı olarak güçlendirme modeli hazırlanmış ve incelenen analiz raporları neticesinde güçlendirme önerisi yapılmıştır. TBDY 2018 kapsamında "DD-2 Deprem Yer Hareket Düzeyi için Kontrollü Hasar seviyesinin sağlanıp sağlanamadığı irdelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde, iki dilatasyonlu üç bloktan oluşan yapıda tüm blokların mevcut taşıyıcı sistemlerinin hedeflenen performans seviyelerini sağlayamadığı tespit edilmiştir. İnceleme yapılan binanın güçlendirilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır. Güçlendirme senaryosu kapsamında, yapılacak olan mimari değişimler ile yapıya eklenen teras kat ilavesi dikkate alınmış, tüm bloklarda y yönünde mümkün olduğunca dengeli ve simetrik perdeler ilave edilmiş, cephe kolonlarına 15cm kalınlığında manto ilavesi yapılmıştır. Blokların orta bölgelerindeki kolonlara Teknowrap 600 ile 2 katlı manto uygulanmıştır. Güçlendirilmesi gereken kirişlerde de Teknowrap 300 ile 2 katlı manto uygulanması gerektiği öngörülmüştür. Güçlendirilmiş durum için performans analizi yapılmış ve TBDY 2018 kapsamında tüm bloklarda DD-2 Deprem Yer Hareketi Düzeyi için Kontrollü Hasar Performans seviyesinin sağlandığı görüş ve kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is known to be one of the most active earthquake zones in the world due to its geographical location. In this study, the performance analysis of the buildings previously constructed in the Earthquake Zones within the scope of TBDY 2018 is examined and the earthquake safety of the existing buildings, repair and retrofitting recommendations are made and the issues of upgrading to the targeted level are discussed. In the Turkish Building Earthquake Code, there are two different calculation methods as linear and non-linear methods to determine building performances. In the study, the information required within the scope of TBDY 2018 about Tekirova Larissa Phaselis Princess Hotel, which is located within the borders of Tekirova Neighborhood, Kemer Municipality, Antalya province, built in 1987, on real estate with 147 Block 1 parcel number, was collected and performance analysis was examined by linear method. ETABS and Sta4CAD programs were used to determine the performance analysis of the existing building. In addition, due to the architectural changes to be made in the building, a comprehensive retrofitting model was prepared with the Sta4CAD program and a retrofitting proposal was made as a result of the analysis reports examined. Within the scope of TBDY 2018, it was examined whether the "Controlled Damage level for DD-2 Earthquake Ground Motion Level was achieved. As a result of the analyzes, it was determined that the existing structural systems of all blocks in the building consisting of three blocks with two dilatations could not meet the targeted performance levels. It is concluded that the building under investigation should be strengthened. Within the scope of the retrofitting scenario, the architectural changes to be made and the addition of a terrace floor to the building were taken into consideration, balanced and symmetrical curtains were added as much as possible in the y direction in all blocks, and 15cm thick sheathing was added to the facade columns. A 2-storey sheathing was applied to the columns in the middle regions of the blocks with Teknowrap 600. It was predicted that 2 layers of sheathing with Teknowrap 300 should be applied on the beams that need to be reinforced. Performance analysis was performed for the retrofitted condition and it was concluded that the Controlled Damage Performance level for DD-2 Earthquake Ground Motion Level was achieved in all blocks within the scope of TBDY 2018.