Kurumsal mimari bakış açısı ile dijital dönüşümün modellenmesi
Modeling of digital transformation from the corporate architectural perspective
  1. Tez No: 835251
  2. Yazar: HACER ÖZTUNÇ DÜDÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada; Dijital dönüşüm konusunda yapılmış olan çalışmalar ve yöntemler incelenmiştir. Özel bir kurumun proje yönetim ofisi tarafından iş süreçlerinin dijital dönüşümünü ilgilendiren 15 projenin 9 kriter çerçevesinde araştırma yapılmıştır. Bu kriterler karmaşıklık, data modeli, gelir, iş gücü kazanım, marka değeri, risk, gider, operasyonel kazanım, hız olarak ifade edilmiştir. Çalışma için öncelikle Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) uygulamasından (ÇKKVY) AHP, COPRAS, VIKOR, TOPSIS ve FUZZY metotları kullanılmıştır. Bu çalışmadaki bulgular neticesinde sonuçlar yorumlanmış ve karar verme süreci için yol gösterici tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Studies and methods on digital transformation have been examined. Research has been conducted on 15 projects concerning the digital transformation of business processes by the project management office of a specific institution, within the framework of 9 criteria. These criteria are expressed as complexity, data model, revenue, labor gain, brand value, risk, expense, operational gain, and speed. For the study, AHP, COPRAS, VIKOR, TOPSIS and FUZZY methods from the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) application (MCDMA) were used initially. As a result of the findings in this study, the results were interpreted and guiding tables for the decision-making process were created.