Radar ile İHA tespit
Detection UAV with radar
  1. Tez No: 835258
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Belirli bir bölge üzerinde İnsansız Hava Araçları (İHA)'nın tespit ve konumlandırma yöntemlerinin ve özelde radar ile konumlandırmanın nasıl elde edildiğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Literatürde yer alan İHA ve radar tipleri ile konumlandırma yöntemleri incelenmiştir. İki adet MMW radar, Monostatik ve Multistatik konumlandırılarak kullanılmış ve 4 kanatlı bir quadrocopter İHA'nın konumlandırılması karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, İHA sınıflandırması ve tespit yöntemlerinin literatürdeki yeri incelenmiştir. Radarın temel çalışma prensibi ile konumlandırma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Son olarak da kalman filtresi kullanılarak eldeki radar ile İHA'nın tespiti sağlanmıştır. Monostatik radar ile basit multistatik radar uygulamalarının, konumlandırma hassasiyetlerine etkisi incelenmiş ve multisatatik radarların daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the detection and positioning methods of Anmened Air Vehicles (UAV) over a certain region and how positioning is obtained with radar in particular. UAV and radar types and positioning methods in the literature were examined. Two mmWave radars were used with monostatic and multistatic positioning and the positioning of a 4-wing quadrocopter UAV was comparatively analyzed. In this work, the place of UAV classification and detection methods in the literature is examined. The basic working principle of radar and positioning methods are emphasized. Finally, the kalman filter is used to detect the UAV with the available radar. The effects of Monostatic radar and simple multistatic radar applications on positioning accuracy are analyzed and it is concluded that multistatic radar is more effective.