Hidrolik modelleme: Atıksu arıtma tesisi (AAT) örnekleri
Hydraulic modeling: Wastewater treatment plant examples
- Tez No: 835259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Atıksu arıtma tesislerini (AAT) planlanması, boyutlandırılmasında ve yönetirken kirlilik parametrelerinden olan BOİ, TN, TP, AKM ve pH miktarlarına dikkat etmek çok önemlidir. Bu kirlik parametrelerinin kullanılması ile AAT boyutlandırması, işletme esnasında düzenlenmesi ve ölçülmesi yardımıyla AAT'de atıksuyun kirletici miktarlarının kontrol altında tutulmasını sağlar. Bununla birlikte, bu parametreleri yerinde ölçmek ve analitik bulgular elde etmek çok zaman ve çaba gerektirmektedir. Sonuç olarak, kirlilik parametrelerinin elde olmaması ve yerinde ölçümü çok masraflı olması nedeniyle bu çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Kirlilik parametrelerinin yapay zekâ modelleri kullanılarak tesis yönetimine çok büyük katkı sağlamaktadır. Bu Dr Tez çalışmasında, Samsun İli“Doğu İleri Biyolojik AAT”atıksu giriş havuzu ve çıkış havuzunda kirlilik parametrelerinden BOİ, TN, TP, AKM ve pH ölçüm sonuçları 2014-2018 yılları arası alınmıştır. Bu doğrultuda MMS, OKH, KOKH, OMYH ve R2 kullanılarak karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Dört bağımsız teknik -APPDESIGNER, bulanık mantık, yapay sinir ağları ve ANFIS-birleştirilmiştir. Oluşturulan modeller karşılaştırıldığında en yüksek belirleme katsayısına sahip olan ANFIS modeli en iyi model olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The pollutant criteria of BOD, TN, TP, TSS, and pH must be taken into consideration while developing, sizing, and maintaining wastewater treatment facilities (WWTPs). By using these pollution parameters, WWTP sizing, regulation and measurement during operation, the pollutant amounts of wastewater in the WWTP can be kept under control. However, it takes a lot of time and effort to measure these parameters on-site and to obtain analytical findings. As a result, pollution parameters are not available and in-situ measurement is very costly, hence the importance of this study. It makes a great contribution to facility management by using artificial intelligence models of pollution parameters. In this thesis study, the measurement results of BOD, TN, TP, TSS and pH from pollution parameters in the wastewater inlet pond and outlet pond of Samsun Province“East Advanced Biological WWTP”were taken between 2014-2018. Accordingly, comparative analyses were made using MAD, MSE, RMSE, MAPE and R2. Four independent techniques -APPDESIGNER, fuzzy logic, artificial neural networks and ANFIS- were combined. When the models were compared, the ANFIS model with the highest coefficient of determination emerged as the best model.