Coğrafi bilgi sistemlerinde gemiler için güvenli seyir takibi
Safe cruise tracking for ships in geographic information systems
  1. Tez No: 835268
  2. Yazar: SONER TÜTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, coğrafi bilgi sistemlerinde mikrodenetleyici tabanlı gömülü sistemler ile Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) tarafından tanımlanan standartlar doğrultusunda gemilerin güvenli seyirlerinin konumsal ve gerçek zamanlı olacak şekilde takip edilip elektronik olarak arşiv kayıtlarının tutulması üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında takibi ve arşiv kaydı tutulacak olan bilgiler; geminin kapı ve geçiş menhol kapaklarının (hatch kapakları) açıklık-kapalılık durumları, sintine bölgesi seviye ihbar şamandıralarının aktiflik-pasiflik durumları ve yangın algılama dedektörlerinin aktiflik-pasiflik durumlarını ifade eden sistemlere ait genel alarmlardır. Yapılan çalışmada uluslararası sularda seyir yapma ehliyeti olan herhangi sınıf ve türdeki bir geminin IMO ve ISO organizasyonlarınca tanımlanan Denizde Çatışmaları Önleme Kuralları (COLREGs), IEC ve SOLAS kurallarına göre internet üzerinden anlık ve konumsal olarak seyrini gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin takibinin yapılmasına olanak sağlayacak bir güvenli seyir izleme sistemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Tez çalışmasında gerçekleştirilen deneysel testler sonucunda, yaklaşık 4 km'lik kıyı şeridi boyunca prototip üzerinden simüle edilen sintine, yangın, kapı/hatch ve gemi genel alarmlarının konumlarının lokasyonları alınmış ve iki dakikalık periyotlarla alınan konum verileri ile ilgili alarmların aktiflik-pasiflik durum göstergeleri, GPRS teknolojisi ile veri bulutu internet sunucusuna gönderilmiştir. Geliştirilen sistem sayesinde; gemilerin seyir halindeyken emniyetlerinin gerçek zamanlı ve konumsal olarak takip edilmesi ve olası güvensiz seyir durumlarına karşı ilgili kişilerin uyarılması, güvensiz seyir durumlarının raporlanması ve dolayısıyla muhtemel kazaların önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study has been carried out on tracking and keeping archive records of the safe navigation of ships in a spatial and real-time manner in accordance with the standards defined by the International Maritime Organization (IMO) with microcontroller-based embedded systems in geographic information systems. The information to be monitored and archived within the scope of this study are the general alarms of the systems that show the open-closed status of the ship's door and passage manhole covers (hatch covers), the activity-passivity status of the bilge float switches and the activity-passivity status of the fire detection detectors. The aim of the study is to develop a safe navigation monitoring system, which will enable the navigation of any class and type of ship that is licensed to navigate in international waters to be tracked in a real time manner through the internet connection, in accordance with the Collision Prevention Rules at Sea (COLREGs), IEC and SOLAS, as defined by IMO and ISO organizations. As a result of the experimental tests carried out in the thesis study, the locations of the positions of the prototype-simulated bilge, fire, door/hatch and ship general alarms along the coastline were captured along approximately 4 km and the location data received with in repeated two-minute periods related with the activation- passivity status indicators of the relevant alarms were sent to the data cloud server via GPRS technology. Thanks to the developed system; it is possible to monitor the safety of ships which are on the way within real-time in addition to spatially monitoring and to warn the relevant persons against possible unsafe navigation situations by reporting of these situations thus preventing possible accidents.