The effect of the COVID-19 pandemic on interior architecture education: Students' point of view
COVID-19 pandemisinin iç mimarlık eğitimine etkisi: Öğrencilerin görüşleri
- Tez No: 835267
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK, DOÇ. DR. PAPATYA NUR DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve insanlar için ölümcül bir risk oluşturan COVID-19 virüsü sebebiyle Mart 2020'de küresel bir salgın ilan etmiştir. Bu sebeple geleneksel eğitim paradigmasının hem iletişim yöntemleri hem de eğitim modelleri değişime uğramış, yüz yüze eğitim çerçevesinde devam eden derslerin yerini teknoloji tabanlı araçlar alarak uzaktan eğitime geçilmiştir. 2020-2022 yılları arasında eğitimciler ve öğrenciler senkron ve asenkron olarak işlenen derslerde 5 farklı eğitim modeli deneyimlemişlerdir. Deneyimlenen bu farklı eğitim modellerinin her birinde olumlu ve olumsuz olan hususlar belirmiş ve eğitimde pandemi öncesine göre daha yoğun teknoloji kullanımına doğru değişim başlamıştır. Bu hususlar doğrultusunda tezin amacı; pandemi döneminde ve sonrasında İç Mimarlık disiplini eğitiminde yaşanan sorunları, olanakları ve değişimleri inceleyip değerlendirerek, elde edilen veriler bağlamında İç Mimarlık eğitimi ile ilgili geleceğe dair önerilerde bulunmaktır. Araştırma kapsamında; Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü müfredatı ve eski yüz yüze eğitim modelinden yeni yüz yüze eğitim modeline geçiş aşamaları incelenmiş ve 5 farklı eğitim modelinin olumlu ve olumsuz yönleri, İç Mimarlık eğitiminin omurgasını oluşturan Tasarım Stüdyosu dersleri bağlamında, analiz edilmiştir. Tezde, pandemi sırasında ve sonrasında bölümün tasarım eğitimini olumlu yönde etkileyebilecek değerlere odaklanılarak, öğrencilerin ve akademisyenlerin İç Mimarlık eğitimindeki zorunlu dönüşümle nasıl başa çıktıkları hususları pedagojik bir yaklaşımla yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization (WHO) declared a global epidemic in March 2020 due to the COVID-19 virus, which first appeared in Wuhan, China, and poses a deadly risk to humans. As in many sectors, changes and transformations have taken place in the field of education as well. Both communication methods and educational models of the traditional education paradigm have changed. After the start of distance education, technology-based tools have replaced the courses continuing within the framework of face-to-face education. Instructors and students experienced five different education models in synchronous and asynchronous lessons between the years 2020 and 2022. In each of these different education models experienced, positive and negative aspects have emerged, and a change has begun towards more intensive technology use in education compared to the pre-pandemic period. In this context, the aim of this thesis is to examine and evaluate the problems, opportunities, and changes in Interior Architecture discipline education during and after the pandemic and to make suggestions about the future of Interior Architecture education in the context of the data obtained. In the scope of the research, The curriculum of Çankaya University Interior Architecture Department and the transition stages from the old face-to-face education model to the new face-to-face education model were examined, and the positive and negative aspects of five different education models were analyzed in the context of the Design Studio courses, which form the backbone of Interior Architecture education. Within the scope of the thesis, by focusing on the values that can positively affect the design education of the department during and after the pandemic, it has been tried to capture with a pedagogical approach how students and academicians cope with the compulsory transformation in Interior Architecture education.