Yaşa göre düzeltilmiş charlson komorbidite indeksinin kolorektal cerrahilerde postoperatif komplikasyonları öngörmedeki rolü
The role of age-adjusted charlson comorbidity index in predicting postoperative complications in colorectal surgery
- Tez No: 835292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMALETTİN KOLTKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Bu prospektif gözlemsel çalışmada, acil ya da elektif şartlarda, kolorektal cerrahi geçiren hastaların, ACCI skorlama sistemine göre aldığı puanın, Clavien-Dindo komplikasyon skalasına göre gelişebilecek komplikasyonları ve mortaliteyi öngerme gücünü değerlendirmeyi hedefledik. GEREÇ ve YÖNTEM: Etik kurul onayı ve hasta onamlarının alınmasından sonra, 18 ve üzeri yaşta, ASA I-IV arası, Aralık 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında kolorektal cerrahi geçiren hastalar çalışmaya dâhil edildi. Hastalar ACCI skoruna göre, 6 ve altında puan alanlar düşük riskli, 6'nın üstünde puan alanlar yüksek riskli olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, preoperatif durumu ve laboratuvar verileri, operasyonla ilişkili veriler ve postoperatif takip verileri prospektif olarak toplandı. Hastalar komplikasyonlar ve mortalite gelişimi açısından, operasyon tarihinden sonraki altı aylık süreçte takip edildi. Komplikasyon gelişimi, CD komplikasyon skalasına göre belirlendi. ACCI skorlama sistemine göre aldıkları puan ile komplikasyon gelişimleri ve mortaliteleri prospektif olarak incelendi. BULGULAR: İstatiksel olarak analiz edilen 311 hastanın, 181'i düşük risk grubunda ve130'u yüksek risk grubunda olarak tanımlandı. Kolorektal cerrahi sonrası 30 günlük süreçte, CD skalasına göre V. derece komplikasyon, yani mortalite oranı, yüksek riskli grupta daha yüksek oranda %14,6 olarak bulundu. Ayrıca CD skalasına göre; Grade IIIB, IVA ve IVB gibi majör komplikasyonların görülme oranı da istatiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek tespit edildi. Yüksek riskli grupta; daha uzun hastane yatış süreleri, postoperatif dönemde daha fazla oranda YBÜ yatışı ve YBÜ'de daha uzun yatış süreleri, YBÜ'den taburculuk sonrası ikinci kez YBÜ ihtiyacının daha fazla olduğu tespit edildi. Yüksek riskli grupta; postoperatif ilk 30 günlük dönemde daha fazla kan transfüzyonu ihtiyacı, yeniden operasyon gereksinimi ile sepsis ve MODS gelişimi görüldü. Yüksek riskli grupta, 90 günlük ve 6 aylık mortalite de daha fazla tespit edilmiştir. SONUÇ: Yüksek ACCI skorlarının; artmış komplikasyonlar, uzamış hastane yatış süresi, uzamış YBÜ yatış süreleri, yeniden operasyon ihtiyacında artış ve mortalitede artışla beraber olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle artmış komplikasyonları ve mortaliteyi önlemek için; multidisipliner bir ekiple, risk sınıflandırmalarına göre yeterli ameliyat öncesi optimizasyon, ameliyat sırasında gerekli önlemler ve ameliyat sonrası bakım için özel bir yaklaşım benimsenebilir. Yüksek riskli hastalarda, postoperatif komplikasyonlar erken fark edilebilir ve optimal şekilde yönetilebilir. Sağlık harcamalarının daha akılcı yönetimi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this prospective observational study was to evaluate the predictive power of the ACCI scoring system, based on the Clavien-Dindo complication scale, in determining the complications and mortality that may occur in patients undergoing colorectal surgery under emergency or elective conditions. MATERIALS AND METHODS: After obtaining ethical committee approval and patient consent, patients aged 18 and above with ASA I-IV status who underwent colorectal surgery between December 2021 and December 2022 were included in the study. The patients were divided into two groups based on their ACCI score: low-risk (score ≤ 6) and high-risk (score > 6). Demographic data, preoperative status, laboratory data, operation-related information, and postoperative follow-up data were prospectively collected. Patients were followed up for a six-month period after the operation for the development of complications and mortality. The development of complications was determined according to the CD complication scale. The association between the ACCI score and the occurrence of complications and mortality was prospectively examined. RESULTS: A total of 311 patients were analyzed statistically, with 181 classified in the low-risk group and 130 in the high-risk group. The mortality rate, defined as Grade V complications according to the CD scale, within the 30-day postoperative period was found to be higher in the high-risk group at 14.6%. Moreover, the rates of major complications such as Grade IIIB, IVA, and IVB, according to the CD scale, were also significantly higher. In the high-risk group, longer hospital stays, a higher rate of ICU admission and longer ICU stays in the postoperative period, and a higher need for a second ICU admission after discharge from the ICU were observed. The high-risk group exhibited a higher need for blood transfusion, sepsis, and MODS development requiring reoperation during the first 30 days postoperatively. Higher 90-day and 6-month mortality rates were also detected in the high-risk group. CONCLUSION: Increased ACCI scores were associated with increased complications, prolonged hospital stays, extended ICU stays, increased need for reoperation, and increased mortality. Therefore, a multidisciplinary approach with adequate preoperative optimization, necessary precautions during surgery, and specialized postoperative care based on risk stratification may be adopted to prevent increased complications and mortality. Early detection and optimal management of postoperative complications can be achieved in high-risk patients, enabling more rational management of healthcare expenditures.