Olay yerinden DNA örneklerinin elde edilmesinden failin tespit edilmesine kadar geçen süreçteki parametrelerin incelenmesi
Examining the parameters in the process from obtaining DNA samples from the crime scene to identification of the perpetrator
  1. Tez No: 835301
  2. Yazar: BURCU KESGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada 391 ayrı adli olaydan elde edilen 1700 farklı bulgunun laboratuvarda DNA incelenmesinin yapılmasının ardından elde edilen verilerin istatistiksel çalışması yapılarak dosya içerisinde yer alan farklı parametrelerin DNA elde edilme başarısına olan etkileri değerlendirilmektedir. Elde edilen bulguların sonuçlarına göre kan lekesi ve sigara izmaritlerinin delil olarak kullanılmasının DNA elde etme başarısını artırdığı ortaya konmaktadır. Bu çalışmanın amacı olay yerinden elde edilen biyolojik bulguların, olay yerinden elde edilmesi ve laboratuvar çalışmaları ile birlikte şüphelinin tespit edilmesine kadarki süreci etkileyen parametreleri ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma, adli DNA başarı oranları ile bahse konu parametrelerin etkileri hakkında daha fazla fikir edinmek, ve bu DNA başarı oranlarına dayalı olarak DNA izlerinin analizi için nesnel bir karar modeli oluşturmaya yardımcı olmak için yapılmıştır. Bu nesnel veriler ile olay yeri uzmanlarının delil seçim sürecine destek olacak bilgilerin sunulması ile maddi gerçeğin ortaya çıkarılması ve adli sürecin doğru bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different parameters in the file on the success of DNA extraction are evaluated by statistically analyzing the data obtained after DNA examination of 1700 different findings obtained from 391 different forensic cases in the laboratory. According to the results of the findings, the use of bloodstains and cigarette butts as evidence increases the success of DNA extraction. The aim of this study is to reveal the parameters affecting the process of obtaining biological findings from the crime scene and laboratory studies until the identification of the suspect. This study was conducted to gain more insight into forensic DNA success rates and the effects of these parameters and to help build an objective decision model for the analysis of DNA traces based on these DNA success rates. With this objective data, it is aimed to provide information that will support the evidence selection process of crime scene experts, to reveal the material truth and to help the judicial process to be concluded correctly.