Humdna typing (Yanhuang-PCR) kitinin güvenilirliği ile adli bilimlerde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi ve iki farklı PCR kiti (Identifiler plus & Globalfiler) ile karşılaştırılması
- Tez No: 831407
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Adli bilimler, suçun aydınlatılması için birçok farklı konuda uzmanın beraber çalıştığı multi-disipliner bir alandır. Birden fazla suç türünde suçlunun ve masum bir insanın ayırt edilmesinde yararlanılan bir disiplin olan adli genetiğin adli bilimler kapsamında yeri büyüktür. Kısa ardışık tekrar (STR) analizleri en sık yürütülen adli genetik analizlerden olup akrabalık tayinleri, ebeveynlik testleri, olay yerinden ve/veya şüphelilerden elde edilen delillerin karşılaştırılması ya da bireylerin kimliklendirilmesi gibi birçok farklı durumda kullanılmaktadır. Bu biyobelirteçlerin sayısı, analizlerde kullanılan kitlerin içeriğinde değişiklik gösterebilmektedir. Tezin amacı doğrultusunda HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kitinin adli bilimler alanında kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Bu tez kapsamında da alanda sıklıkla tercih edilen iki farklı kite (Identifiler Plus ve GlobalFiler) ek olarak HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kiti kullanılmış olup bu üç farklı kit karşılaştırılmıştır. İncelenen lokus sayılarının farklı olması adli bilimler açısından oldukça önemlidir. Bu karşılaştırmaya ek olarak HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kiti kullanarak çoğaltılan örneklerin yürütmesinde üç farklı iç standart (LIZ500, LIZ600 ve kit dahilindeki Salmon500) test edilmiş ve LIZ600 ile daha temiz sonuç alındığı görülmüştür. Son olarak adli bilimlerde oldukça önemli bir konu olan örnek miktarı azlığındaki sıkıntıların giderilmesi için kitin ne kadar kullanışlı olduğunu görmek adına farklı oranlarda (1, 1/2.5, 1/5) PCR karışımları hazırlanmış ve test edilmiştir. Her oranda da başarılı sonuçlar elde edilmiş ve böylelikle çok az miktarda DNA ile dahi sonuç alınabildiği görülmüştür. Sonuç olarak HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kitinin adli bilimler dahilinde yürütülen genetik çalışmalarında kullanışlı bir kit olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is a multidisciplinary field in which many different experts work together to shed light on crime. Forensic genetics, which is a discipline that is used to distinguish the guilty and innocent person in different types of crime, has a great place within the scope of forensic sciences. Short Tandem Repeat (STR) analyzes are the most frequently conducted forensic genetic analyzes and are used in many different situations such as kinship determinations, parenting tests, comparison of evidence obtained from the crime scene and/or suspects, or identification of individuals. The number of these biomarkers may vary in the content of the kits used in the analysis. For the aim of the thesis, the usability of the HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kit in the field of forensic sciences was evaluated. In this thesis, in addition to two different kits (Identifiler Plus and GlobalFiler), which are frequently preferred in the field, the HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kit was used and these three different kits were compared. It is very important in terms of forensic sciences that the number of loci examined is different. In addition to this comparison, three different size standards (LIZ500, LIZ600 and Salmon 500 included in the kit) were tested in the electrophoresis of samples amplified using the HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kit, and it was seen that cleaner results were obtained with LIZ600. In addition, PCR mixtures at different ratios (1, 1/2.5, 1/5) were prepared and tested in order to see how useful the kit is in eliminating the problems of insufficient sample amount, which is a very important issue in forensic sciences. Successful results were obtained in every ratio, and it was seen that results could be obtained even with a very small amount of DNA. As a result, HUMDNA Typing Yanhuang PCR Kit is thought to be a useful kit for genetic studies carried out within forensic sciences.