Türk Ceza Hukukunda banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
Crime of misuse of bank or credit cards in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 835339
  2. Yazar: CENNET AKDAĞ BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilişim teknolojisinin hızla gelişmesiyle beraber, suçların işlenme biçimleri de oldukça çeşitlenmiştir. Günümüzde, kartlı ödeme sistemi neredeyse nakit kullanımının önüne geçmiş düzeyde yaygın kullanım alanına sahiptir. Banka ve kredi kartlarının fiziki kullanımının yanında, internet aracılığı ile kullanımı da büyük ölçüde artmıştır. İnternetin zaman ve mekân tanımayan, kimliğin rahatça gizlenerek işlem yapılabilen bir ortam olması nedeniyle banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, internet ortamında rahatlıkla işlenebilmektedir. Dolayısıyla hemen herkes bu suçun mağduru olmaya aday durumdadır. 1990'lı yıllara gelindiğinde, kartlı ödeme sistemi Türkiye'de yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak her yeni alanın doğuşu, bu alandan faydalanmak isteyenleri de beraberinde getirmektedir. Kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaşması da hem bu kartların fiziki kullanım hem de internet aracılığıyla kullanım alanlarında haksız menfaat temin etmek isteyenleri ortaya çıkarmıştır. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda tam anlamıyla karşılığı olmayan bir suçtur. Bu konudaki boşluk nazara alınarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinde bu kartların kötüye kullanılması eylemleri, üç ayrı fıkra halinde üç farklı suç tipi olarak düzenlenmiştir. Birinci fıkrada, banka veya kredi kartlarının haksız kullanımı ile yarar sağlama; ikinci fıkrada, bu kartların başkalarına ait banka hesapları ile ilişkilendirilerek sahte şekilde üretme, satma, devretme, satın alma veya kabul etme; üçüncü fıkrada ise sahte banka veya kredi kartlarının kullanımı suretiyle yarar sağlama suçları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of information technology, the ways in which crimes are committed have also diversified. Today, the card payment system has a widespread usage area that almost precedes the use of cash. In addition to the physical use of debit and credit cards, their use via the internet has increased to a great extent. The crime of misuse of bank or credit cards can be committed easily in the internet environment, since the internet is an environment that does not know time and place, and transactions can be carried out easily by concealing the identity. Therefore, almost everyone is a candidate to be a victim of this crime. By the 1990's, the card payment system started to become widespread in Turkey. However, the birth of every new field brings with it those who want to benefit from this field. The widespread use of card payment systems has revealed those who want to gain unfair advantage in both the physical use of these cards and the use of the internet. The crime of misuse of bank or credit cards is a crime that is not fully equivalent in the Turkish Penal Code No. 765. Considering the gap in this matter, in Article 245 of the Turkish Penal Code No. 5237, the acts of misuse of these cards are regulated as three different types of crime in three separate paragraphs. In the first paragraph, gaining benefit by unfair use of bank or credit cards; In the second paragraph, the fake production, sale, transfer, purchase or acceptance of these cards by associating them with the bank accounts of others; In the third paragraph, crimes of obtaining benefits by using fake bank or credit cards are regulated.