Yapay zeka teknikleri ile kestirimci bakım ve Ankara otobüs işletmesi EGO'da bir uygulama
- Tez No: 835387
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz teknolojik gelişmelerine bağlı olarak derin öğrenme, makine öğrenmesi, yapay sinir ağları pek çok farklı sektörde pek çok farklı süreçte kullanılmaktadır. Derin öğrenme algoritmaları üretim, hizmet olmak üzere tüm sektörlerde kullanılan popüler bir araçtır. Özellikle büyük veri gruplarında analiz, tahmin, sınıflandırma yapabilmek için yapay sinir ağı yapılarını kullanmak zorunluluk haline gelmiştir. Kestirimci bakım tahminlerinin yapay zekâ, derin öğrenme ve makine öğrenmesi kavramları ile değerlendirilmesi son yıllarda popülerleşen bir alan olmaktadır. Bu kapsamda özellikle derin öğrenme, yapay zekâ kavramlarının Endüstri Mühendisliği alanında ilgi görmeye başlamıştır. Bu çalışmada kestirimci bakım onarım süreçlerinin derin öğrenme modelleri ile tahminlenmesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren EGO İşletmesine ait otobüsler için uygulanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on today's technological developments, deep learning, machine learning and artificial neural networks are used in many different processes in many various sectors. Deep learning algorithms are a popular tool used in all sectors, including production and service. It has become mandatory to use artificial neural network structures to analyze, predict and classify, especially in large data groups. Evaluating predictive maintenance predictions with the concepts of artificial intelligence, deep learning and machine learning has become a popular field in recent years. In this context, especially deep learning and artificial intelligence concepts have begun to gain traction in the field of Industrial Engineering. In this study, it is aimed to predict predictive maintenance and repair processes with deep learning models and to apply them for buses belonging to EGO Enterprise serving within Ankara Metropolitan Municipality.