İç mekanda kullanılan yansıtıcı yüzeylerin görsel algısı
Visual perception of reflective surfaces used in the interior
- Tez No: 835386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, İnsanların psikolojik ve sosyal gereksinimlerini karşıladığı yaşam alanları olan mekanlarda, kullanılan malzemeler de kullanıcının gereksinimlerini etkilemektedir. Kullanıcı tarafından direkt algılanan etkisinin yanında doğrudan algılanamayan birçok etken vardır. Bu etkenlerden biri de malzeme seçimidir. Seçilen malzemenin kullanım şekli mekan algısında önemli rol oynar. Mekanda kullanılan malzemenin yansıtıcılığı insanda mekan algısını değiştirmektedir. Modern mimarinin malzemesi olan cam, mekanı sınırladığı kadar mekanda genişleme etkisi oluşturmaktadır. Saydam ve yansıtıcı özelliği aynı zamanda iç ve dış mekanı birleştiren görsel algıyı oluşturmaktadır. Yansıtıcı bir diğer malzeme olan ayna ve metal ise iç mekana farklı görsel boyutlar kazandırır, aynı zamanda gerçek ve sanat mekan ilişkisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada iç mekan tasarımında kullanılan yansıtıcı yüzeylerin insan üzerinde yarattığı algının saptanması amaçlanmıştır. Farklı malzeme ile oluşan mekanların insan algısındaki etkileri incelenmiştir. İç mekanda kullanılan yansıtıcı yüzeylerin insan algısı üzerindeki etkisi incelenmesi için mekan ve mekan algısı ele alınmıştır. Malzemenin türüne, kullanım durumuna ve yansıtma oranına göre insanda oluşturduğu etkiler analiz edilmiştir. İç mekanda farklı fonksiyondaki yansıtıcı malzeme kullanımlarının olumlu ya da olumsuz etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, In places that are living spaces where people meet their psychological and social needs, the materials used also affect the needs of the user. There are many factors that cannot be perceived directly besides the effect that is directly perceived by the user. One of these factors is material selection. The way the selected material is used plays an important role in the perception of space. The reflectivity of the material used in the space changes the perception of space in people. Glass, which is the material of modern architecture, creates an expansion effect in the space as much as it limits the space. Its transparent and reflective feature also creates a visual perception that combines indoor and outdoor spaces. Mirror and metal, another reflective material, add different visual dimensions to the interior, at the same time creating a real and artistic space relationship. In this study, it is aimed to determine the perception created by the reflective surfaces used in interior design on people. The effects of spaces formed with different materials on human perception were examined. In order to examine the effect of reflective surfaces used in the interior on human perception, space and space perception are discussed. The effects on humans were analyzed according to the type of material, usage situation and reflectance rate. The positive or negative effects of the use of reflective materials with different functions in the interior were examined.