Endüstrı̇ 4.0 ve blockchaın teknolojı̇lerı̇ çerçevesı̇nde muhasebede dı̇jı̇tal dönüşüm sürecı̇: Irak örneğı̇
Digital transformation in accounting within the framework of industry 4.0 and blockchain technologies process: Iraq case
- Tez No: 835526
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Muhasebenin dijitalleşmesi, işletmelerin diğer fonksiyonlarında olduğu gibi giderek daha önemli bir konu haline gelmiştir. Blockchain teknolojisi de, diğer gelişmekte olan teknolojilerle birlikte yönlendiren teknolojilerden biridir. Özellikle üretim yöntemleri alanında devrim niteliğinde değişimler ve ilerlemeler getiren Endüstri 4.0 kavramı, bilişim, teknoloji alanında önemli bir dizi gelişmelerdir. Bu kavram, organizasyondaki üreticileri paydaşları etkileyen bir dijital dönüşüm olarak gündeme gelmiştir. Dördüncü Sanayi Devrimi olarak bilinen Endüstri 4.0 yayıldıkça sistem kendini geliştirmiştir. Dünya her geçen gün hızla gelişmektedir. Özellikle yazılımların bu kavramın içeriğine dahil edilmesi ve bulut teknolojileri, akıllı fabrikalar, nesnelerin interneti gibi gelişmelerle pek çok“akıllı”yenilik ortaya çıkmaktadır. Tüm bu dijital gelişmeler insanların hayatını kolaylaştırırken hız, maliyet ve ekonomi açısından önemli tasarruflar sağlamaktadır. Ekonomideki yüksek hızlı teknolojik gelişme, blok zincirinde dijital dönüşüme olan ilgiyi artırmaktadır. Türkiyenin içinde bulunduğu durum gelişmiş bir blockchain olarak görülmekte Endüstri 4.0 süreci teknoloji olarak varlığını sürdürmektedir . Irak'ta tam olarak Endüstri 4.0'ın uygulaması muhesebe sistemi ve vergi gibi yan desteklerinin gelişimine göre bir modelleme yoluyla gelişim seyri içerisindedir. Bu tez çalışmasında Türkiye ve Irak'ın blockchain ve sanayi devrimi ile uyumu ve Endüstri 4.0 ile karşlaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting digitization is an inevitable trend affecting all industries, and blockchain is one of the technologies driving it along with other emerging technologies. Whereas, the concept of Industry 4.0, which brought about revolutionary changes and developments in the field of production methods, especially in the field of production methods, is an important development in the field of informatics and technology. This concept has come to the fore as a digital transformation affecting producers and stakeholders in the organization. As Industry 4.0 spreads, known as the Fourth Industrial Revolution. Where and how fast the world is developing day by day. Many“smart”innovations occur especially with the inclusion of software in the content of this concept, and developments such as cloud technologies, smart factories, and the Internet of Things. While all these digital developments make people's lives easier, they provide significant savings in terms of speed, cost, and economy. The high-speed technological development in the economy has led to interest in digital transformation in the blockchain.