Orta Anadolu koşullarında bazı baklagillerde uzaktan algılama teknikleri ile verim tahminleri
Yield predictions of some leguminous plants by using remote sensing techniques for the central anatollia conditions
  1. Tez No: 83556
  2. Yazar: GÖKSAL SÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NEJAT EVSAHİBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTA ANADOLU KOŞULLARINDA BAZI BAKLAGİLLERDE UZAKTAN ALGILAMA TEKNİKLERİ İLE VERİM TAHMİNLERİ Göksal SÜT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr.A.Nejat EVSAHİBİOĞLU 1999, Sayfa 37 Jüri : Prof. Dr. A. Nejat EVSAHİBİOĞLU Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Süreyya BAŞ Bu çalışmada, uzaktan algılama tekniklerinden birisi olan spektral radyometrik ölçümlerden yararlanarak yazlık nohut ve mercimek bitkisi gelişme süreleri boyunca yaprak alan indeksi değerlerinin belirlenmesi ve bu değerlerin bitkilerin verim tahminlerinde kullanılma olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü deneme alanlarında 1993 yılı bitki gelişme süresince yürütülmüştür. Spektral ölçümler, el tipi spektroradyometre ile alınmıştır. Elde edilen sonuçlar uzaktan algılama tekniklerinden birisi olan spektral radyometrik ölçümlerin, nohut ve mercimek bitkilerinin verim tahminlerinde kullanılabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Algılama, Spektroradyometre, Yaprak Alan İndeksi (YAI), Radyans Oranı ( RO), Vejetasyon İndeksi (VI), Verim Tahmini
Özet (Çeviri)
II ABSTRACTS Masters Thesis YIELD PREDICTIONS OF SOME LEGUMINOUS PLANTS BY USING REMOTE SENSING TECHNIQUES FOR THE CENTRAL ANATOLLIA CONDITIONS Göksal SUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : 1999 Prof. Dr. A. Nejat EVSAHİBİO?LU 1999 Page :37 Jury : Prof. Dr. A. Nejat EVSAHİBİO?LU Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Süreyya BAŞ The aim of this study was to estimate Leaf area index values for summer lentil by using spectral radiometic data, to observe the variation of leaf area index values throughout the plant growing season and to determine their usage possibilities for yield predictions. The research was conducted on experiment fields of Field Crops Central Research Institute during 1993 plant growing season. Canopy radiance measurements were made with a hand-held radiometer. Results showed that radiometric measurements can be used to yield predictions of Lentil. KEY WORDS: Remote Sensing, Leaf Index, Radiance Ratio, Vegetation Index Specktroradiometer.