Örgütsel öğrenme ve inovasyon performansı arasındaki ilişkide bilgi yönetiminin aracı rolü: Teknoloji parklarında bir araştırma
The mediating role of knowledge management on the relationship between organizational learning and innovation performance: A research in technology
  1. Tez No: 835617
  2. Yazar: BEŞİR KEMAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, bilgi yönetimi, örgütsel öğrenme ve yenilik arasındaki ilişkiyi ve bilgi yönetiminin örgütsel öğrenme ile yenilik arasındaki aracı rolünü incelemektedir. Çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren teknoloji parklarındaki şirketlere odaklanmaktadır. Araştırma, örgütler için hayati önem taşıyan bu üç alan hakkında teorik bilgiler sunmaktadır. Ek olarak, bilgi yönetiminin örgütsel öğrenme ile yenilik performansı arasındaki ilişki üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Örgütsel öğrenme, bilgi yönetimi ve inovasyon performansı arasındaki karmaşık etkileşim, bugünün dinamik ve rekabetçi iş ortamında başarılı olmayı hedefleyen şirketler için önemli adımlardır. Bu etkileşim, şirketlere bilginin gücünden yararlanma, sürekli olarak uyum sağlama ve iyileştirme yapma, başarılarını tetikleyen dönüştürücü inovasyonları harekete geçirme konusunda olanak sağlar. Diğer yandan da teknoparklar, ülkelerin gelişimine, inovasyon kabiliyetlerine, ileri teknolojisine ve kişi başına düşen gelirlerine önemli katkıları nedeniyle seçilmiştir. Bu çerçevede, teknoloji parklarında faaliyet gösteren şirketlerin, diğer sektörlerde ve kümelenmelerde yer alan şirketlerle karşılaştırıldığında örgütsel öğrenme, bilgi yönetimi ve inovasyon performansı açısından farklılıklar sergilemesi beklenmektedir. Türkiye'de beş farklı teknoloji parkında 341 şirket ile ampirik kantitatif anket yapılmıştır. Çalışmamızın bulguları, örgütsel öğrenme ve bilgi yönetiminin inovasyon performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlarımız ayrıca bilgi yönetiminin örgütsel öğrenme ile yenilik performansı arasında aracı bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the relationship between knowledge management, organizational learning, and innovation performance, and the mediating role of knowledge management between organizational learning and innovation performance on companies in technology parks operating in Turkiye. The research provides theoretical information about these three fields, which are crucial for organizations. The complicate interaction between organizational learning, knowledge management, and innovation performance forms a critical base for companies seeking to develop in today's dynamic and competitive business landscape, enabling them to use the power of knowledge, continuously adapt and improve, and drive transformative innovations that propel their success. On the other hand, technology parks were selected due to their significant contribution to the development, innovation, advanced technology, and per capita income of countries worldwide. For these reasons, companies operating in technology parks are expected to show differences in organizational learning, knowledge management and innovation performance when compared to companies in other industries and clusters. An empirical quantitative study was carried out involving 341 firms across five technology parks in Turkey. Our research results indicate that both organizational learning and knowledge management positively influence innovation outcomes.Our results also suggest that knowledge management plays a mediating role between organizational learning and innovation performance.