Sınıf III vakalarda ortognatik cerrahi öncesi ve sonrası kök rezorpsiyonlarının volumetrik olarak karşılaştırılması
Comparison of volumetric root reorption before and after ortognathic surgery in class III cases
- Tez No: 835658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CESUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmamız ortognatik cerrahinin kök rezorpsiyonu üzerindeki etkilerini volumetrik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bilgisayarlı tomografi (BT) ve medikal segmentasyon programlarının kullanımıyla cerrahi operasyonun öncesi ve sonrası tomografi görüntüleri değerlendirilmiştir. Çalışmamız, Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Bağcılar Yerleşkesi'nde ortognatik cerrahi ameliyatı geçirmiş hastalar üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. İncelenen bireyler, sınıf III maloklüzyona sahip, büyüme ve gelişimini tamamlamış, ameliyat öncesi ve sonrası eksiksiz BT görüntülerine sahip olan hastalardan oluşmaktadır. Araştırmada, yapılan cerrahi operasyonun tipine bağlı olarak 5 farklı grup belirlenmiştir: Grup 1: LeFort I osteotomi ile maksiller gömme ve ilerletme, Grup 2: LeFort I osteotomi ile maksiller sarkıtma ve ilerletme, Grup 3: LeFort I osteotomi ile sadece maksiller ilerletme, Grup 4: mandibulaya bilateral sagittal split osteotomi, ve Grup 5: mandibulaya bilateral sagittal split osteotomi ile birlikte genioplasti. Diş rezorpsiyonu analizi için maksilla ve mandibula keser dişler ve 1. molar dişleri baz alınmıştır. Dişlerin hacimleri, 3D Slicer programı kullanılarak ameliyat öncesi ve sonrası olarak 3 boyutlu olarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler, gruplar arasında diş rezorpsiyonu açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular, tüm gruplarda rezorpsiyonun gözlendiğini göstermektedir. Maksillada LeFort I cerrahisi uygulanan gruplar arasında diş rezorpsiyonu açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Grup 4-5 arası yapılan karşılaştırmalarda, Grup 5'te 11 ve 36 diş değeri Grup 4'e göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate the volumetric effects of orthognathic surgery on root resorption. For this purpose, computed tomography (CT) images before and after the surgical operation were evaluated using medical segmentation programs. The research was conducted retrospectively on patients who underwent orthognathic surgery at Medipol University, Faculty of Dentistry, Bağcılar Campus. The subjects included in the study had completed their growth and development and had complete CT images before and after the surgery, and they all had Class III malocclusion. Depending on the type of surgical operation performed, five different groups were identified: maxillary impaction and advancement with LeFort I osteotomy, maxillary impaction and advancement with LeFort I osteotomy, maxillary advancement only with LeFort I osteotomy, bilateral sagittal split osteotomy on the mandible, and bilateral sagittal split osteotomy on the mandible combined with genioplasty. The maxillary and mandibular incisor and molar teeth were considered for dental resorption analysis. The volumes of the teeth were measured in 3D before and after the surgery using the 3D Slicer program. The obtained data were compared among the groups in terms of dental resorption. The findings indicate that resorption was observed in all groups. There was no significant difference in dental resorption among the groups with LeFort I surgery in the maxilla. In the comparisons made between Group 4 and Group 5, the FD11 and FD36 values were significantly higher in Group 5 than in Group 4.